אודות מחלקת הנוער בית"ר "אורן" ירושלים

מחלקת הנוער בית"ר ירושלים

מתחם אימונים בית וגן, רחוב שמואל בייט 1 ירושלים

טלפון מספר 02-6780808

מחלקת הילדים והנוער, בית"ר ’’אורן" ירושלים, נחשבת בשנים האחרונות לאחת ממחלקות הילדים והנוער הטובות בישראל. המטרה שלנו היא הכשרת שחקני כדורגל תוך כדי שילוב של לימודים, חינוך לערכים ותרומה לקהילה. אנו מאמינים כי בית"ר ירושלים, הקבוצה של המדינה, בעלת קהל של מאות אלפי אוהדים בכל הארץ, חייבת לטפח את הדור הצעיר ולהצמיח שחקנים צעירים אשר יהוו את הבסיס לקבוצה הבוגרת של המועדון, כפי שמקובל במועדונים הגדולים בעולם.

מחלקת הנוער נקראת ע"ש אורן פניג’ל ז"ל. אורן, בנו של מאיר פניג’ל, מי שהיה בעל הבית והיו"ר הקודם של בית"ר ירושלים, היה אוהד מסור ומושבע של הקבוצה, וזו הסיבה העיקרית שרכש מאיר פניג’ל את הקבוצה, יחד עם ששון שם טוב והאחים, מאיר ושאול לוי.

למאיר היה חשוב להנציח ולקשור את שמו של בנו היחיד (אח לשתי אחיות) בקבוצה שהוא כה אהב, לכן, מחלקת הנוער של המועדון נקראת על שמו של אורן ז"ל. זו דרך אגב, הייתה למעשה הבקשה היחידה של מאיר כאשר מכר את הקבוצה לארקדי גאידמק, רק ששם קבוצת הנוער תמשיך לשאת את שם בנו.

בבית"ר "אורן" ירושלים משחקים אלפי צעירים מכל שכבות האוכלוסייה, אשר בצד הפעילות הספורטיבית זוכים להעשרה בתחומים חינוכיים, חברתיים ותרבותיים. מחלקת הילדים והנוער שלנו בנויה על-פי סטנדרטים בינלאומיים גבוהים. לרשות כל קבוצה (ילדים ונוער) עומד צוות מקצועי איכותי הכולל מאמן, מנהל קבוצה, מאמן כושר, מאמן שוערים ופיזיותרפיסט. בנוסף המועדון מעסיק צוות חינוכי, עובדים סוציאליים ופסיכולוג אשר מסייעים לילדים.

לא רק כדורגל

מחקרים בעולם מצביעים על הספורט כאחד הכלים היעילים ביותר להקניית ערכים חינוכיים, חברתיים ותרבותיים. אנו מאמינים, כי אחד התפקידים המרכזיים שלנו הוא לפעול למען עיצוב דמותם של הילדים ולהקנות להם ערכים חיוביים. אנו תומכים במעגלים הנוספים אשר מעסיקים את בני הנוער (לימודים, משפחה, חברים וכיו"ב) כדי ליצור עבורם סביבה נוחה, שקטה ותומכת שתאפשר את התפתחותם המקסימאלית, לא רק בתחום הכדורגל אלא בכל תחומי החיים ותסייע להם להתמודד בהצלחה עם אתגרי המחר של החברה בישראל.

לצורך כך אנו מפעילים מערך ייעודי אשר מטרותיו הן:

 1. הקניית ערכים חינוכיים, חברתיים ותרבותיים.
 2. חיזוק נורמות התנהגותיות חיוביות ומשמעת עצמית גבוהה.
 3. שאיפה למצוינות בכל תחומי החיים.
 4. שיפור ההישגים הלימודיים של הילדים ומניעת נשירה מבתי הספר.
 5. מניעת השימוש באלימות, בסמים ובאלכוהול.
 6. מתן כבוד ועזרה לזולת.
 7. מעורבות חברתית ותרומה לחיי הקהילה.
 8. אינטגרציה חברתית בין נוער ותיק לנוער עולה, בין דתיים לחילונים ובין נערים משכבות אוכלוסייה שונות.
 9. טיפוח ילדים ונוער מאזורי מצוקה.

חינוך בלתי פורמלי

הילדים מגיעים למחלקת הילדים והנוער מספר פעמים בשבוע ומבלים שם שעות רבות. בית"ר "אורן" ירושלים מהווה עבור מרבית הילדים את המסגרת החינוכית הבלתי פורמאלית היחידה שבה הם משתתפים. אנו מאמינים, כי הילדים צריכים לשאוף למצוינות לא רק בתחום הספורטיבי אלא גם בתחום החינוכי והחברתי. לכן, כל שחקן במחלקת הילדים והנוער נדרש להראות הישגים בלימודיו.

כאמור במסגרת המועדון פועל צוות חינוכי מיוחד אשר מורכב מאנשי חינוך, מורים וסטודנטים ונמצא בקשר שוטף עם בתי הספר של הצעירים. ילדים אשר מתקשים בלימודיהם זוכים לשיעורי עזר אישיים בשעות אחר הצהריים במועדון, כדי לסייע להם להגיע להישגים גם בלימודיהם.

גישור פערים

מחקרים רבים מצביעים כי הספורט מהווה כלי בעל חשיבות רבה בגישור על פערים תרבותיים, חברתיים וכלכליים. בנוסף, הספורט מחזק ומעמיק את האינטגרציה בין ילדים, נערים ובוגרים בעלי רקע שונה:

 • עולים חדשים וישראלים ותיקים.
 • דתיים וחילונים.
 • שכבות סוציו-אקונומיות שונות.

קליטת עלייה

בבית"ר "אורן" ירושלים משתלבים בהצלחה שחקנים אשר עלו לישראל עם משפחותיהם ממדינות שונות (בעיקר ממדינות חבר העמים ואתיופיה) לצד שחקנים ילידי הארץ.

הילדים משתפים פעולה במסגרת קבוצתית, ומשלבים פעילות ספורטיבית עם פעילות חברתית, תרבותית וחינוכית אשר מעודדת ותומכת באינטגרציה ומסייעת ביעילות לתהליך הקליטה של הנוער העולה. פעילות זו יוצרת יחסי חברות וקירבה בין הילדים ללא הבדל מוצא, שפה ותרבות. אנו משוכנעים כי שילוב העולים במסגרת זו תסייע להם רבות בקליטתם בחברה הישראלית. שני שחקנים בולטים אלו הם המגן שמוליק קוזוקין המשתייך לסגל הקבוצה הבוגרת והמגן אלי דסה המשתייך לקבוצת הנוער של המועדון.

מצוינות ספורטיבית

קבוצות הילדים והנוער של בית"ר "אורן" ירושלים זוכות להערכה מקצועית רבה ולהישגים ספורטיביים מרשימים. כדי לאפשר לילדים להגיע להישגים אנו מפעילים בכל קבוצה מערך מקצועי רחב אשר כולל: מאמן, מנהל קבוצה, מאמן כושר, מאמן שוערים ופיזיותרפיסט.

בצד האימונים במסגרת הקבוצתית זוכה כל ילד לתוכנית אימונים מותאמת (ברמה האישית), אשר כוללת הצבת מטרות ויעדים אישיים וקבוצתיים, שנתיים ורב-שנתיים. אימוני הילדים זוכים לפיקוח, למעקב ולהערכה מצד אנשי המחלקה.

על מנת שנוכל להמשיך להתפתח, להתעדכן ולהקנות לילדים את החידושים ואת שיטות האימונים המתקדמות והמקצועיות ביותר, אשר מותאמות באופן פרטני לכל משתתף, אנו משתפים פעולה ומשווים סטנדרטים מקצועיים ונורמות ספורטיביות עם מועדונים מובילים אחרים (בארץ ובעולם). לצורך כך, אנשי הצוות המקצועי של המחלקה משתתפים מעת לעת בהשתלמויות מקצועיות ובפעילות העשרה.

פרויקט המחוננים

מדי שנה אנו בוחרים מבין אלפי הילדים אשר משתייכים לבית"ר "אורן" ירושלים את השחקנים המצטיינים בכל אחת מקבוצות הגיל השונות. שחקנים אלה עוברים אימונים מיוחדים וסדנאות לפיתוח אישי, טכני ומקצועי על ידי צוות מקצועי מיוחד שכולל את ראשי המחלקה.

שחקנים אלה זוכים לפיקוח ולמעקב צמודים מתוך מטרה לאפשר להם בעתיד להשתלב ככדורגלנים מקצוענים בקבוצה הבוגרת של בית"ר ירושלים.

שחקנים מקבוצת הנוער (גילאי 17-18), אשר משתייכים לכיתות המחוננים, מתאמנים מעת לעת עם שחקני הקבוצה הבוגרת של בית"ר ירושלים. זאת, במטרה להגביר את דרגת הקושי והמאמץ של האימונים שלהם ולהכין אותם טוב יותר לקראת העתיד. שחקנים אלה מיועדים להשתלב בעתיד כחלק אינטגראלי מהקבוצה הבוגרת של בית"ר ירושלים.

בית הספר לכדורגל של בית"ר ירושלים

בית הספר לכדורגל של בית"ר ירושלים מהווה את הבסיס של מחלקת הנוער של המועדון.

לבית הספר נרשמים שחקנים בגילאים 5 עד 15אשר חלומם הוא לשחק בבית"ר ירושלים.

בית הספר הרחיב השנה את פעילותו ופועל לא רק בבית וגן אלא גם בשכונת הר חומה , גילה ,ארמון הנציב,פסגת זאב, ומטרת בית הספר להתרחב ולהגיע לאזורים נוספים בירושלים ומחוצה לה.

בית הספר מקנה לילדים הצעירים יסודות במשחק הכדורגל וכמובן את הזכות ללבוש את החולצה והסמל של המועדון אותו הם אוהדים, השחקנים הטובים מבית הספר לכדורגל נבחרים על ידי מאמני מחלקת הנוער לקבוצות הליגה השונות.

בית הספר בנוסף לכך מהווה גשר אל הקהילה ונותן הזדמנות לכל אחד שחפץ בכך להשתלב במועדון בית"ר ירושלים