אתה חיפה, אני בית"ר, הגעגוע נשאר: המכתב של יאיר לשון כרמלי ז"ל

24 אפריל 2023
  • שיתוף בטוויטר
  • שיתוף בוואטסאפ
  • שיתוף בפייסבוק
יאיר פלוס, אוהד בית"ר, סופד לחברו אוהד מכבי חיפה, ומכניס אותנו אל הרגעים הקטנים שלהם, ואלה שלא ישכח לעולם: "אם בית"ר וחיפה היו משחקות, היינו מסתובבים שעות בשביל קליטה בטלפון"
כותב: מערכת האתר

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה תשפ"ג מצוין הערב ומחר לזכרם של 24,213 חללי מערכות ישראל ו-4,255 חללי פעולות איבה. לכל אחד מהם סיפור אישי משלו, משפחה שחייה השתנו בן רגע. מועדון הכדורגל בית”ר “גשם” ירושלים מחבק וזוכר את זכר אחינו, ומי ייתן ואף משפחה לא תצטרף עוד למעגל השכול.

מדי שנה אנו שומעים שוב ושוב את המילים מלאות ההדר "במותם ציוו לנו את החיים". משפט זה שזור בחיינו. בזכותם אנו יכולים להמשיך כאן בשגרת חיינו, לנסוע לעבודה, לטייל בהרים, ללכת לראות משחקי כדורגל, לקנות בשווקים ולשבת על ספסל הלימודים. בימים אלו יותר מאי פעם, זקוקים אנו לשנן לעצמנו את הציווי הזה בשביל לאחות את הקרעים בינינו.

"אחים אנחנו"

אסון הנגמ"ש בסג'עייה הינו אחד מהאסונות הגדולים ביותר שנצרבו בתודעה הישראלית כאירוע המכונן של מבצע "צוק איתן". במהלך הקרב הנורא נהרגו שבעה לוחמים של גדוד 13.

אוהד הקבוצה, יאיר פלוס (יבדל"א), היה שם באותו לילה ארור. הוא ראה את חבריו וקיבל את בשורת האיוב ביחד עם חבריו שנשארו בחיים. יאיר החליט, ביום הזיכרון הזה, לכתוב דברים לזכרו של חברו הטוב, שון כרמלי ז"ל, שנהרג בהיתקלות. יאיר ושון היו אוהדים, הראשון של בית"ר והשני של מכבי חיפה. כמו כולנו, יחד עם החברים שלנו, הם לא הפסיקו לדבר ולנשום כדורגל, עד לאותו יום קשה ששינה את החיים לכל כך הרבה אנשים. אלו דבריו של יאיר.

"שון. הפעם האחרונה שכתבתי לך היתה תשעה חודשים אחרי אותו יום ארור שבו הלכת. מי היה מאמין שעוד מעט כבר יחלפו להם תשע שנים. אני לעולם לא אשכח את אותו יום שבת, 20 ביולי, שבו נכנסנו לשכונת סג'עייה הארורה ולא עברו יותר מ-50 דקות בפנים עד להיתקלות שבה נהרגת.

אני מתגעגע. מתגעגע אלייך כל כך. החיסרון שלך מורגש חזק בכל מקום. אתה זוכר אחי שישבנו במוצב בחרמון וראינו את חצי גמר המונדיאל בפלאפון שלי? אתה ישבת במקום הקבוע שלך במטבח וחתכת סלט שידעת להכין הכי טוב.

אתה זוכר שכל שבוע של סגירות ואימונים היינו מתווכחים על איזה שחקן יותר טוב? אני הייתי מדבר על בית"ר בלי הפסקה ואתה היית משוגע על מכבי חיפה. ובימים של משחקים בין הקבוצות? כמו יום חג! היינו מחפשים שעות קליטה טובה בבסיס בשביל שנוכל להתחבר ולצפות דרך מסך קטן במצפה שלגים/נחל עוז, או אימונים בגולן. המפסיד היה חוטף אבל תמיד בטעם טוב כי לפני הכל היינו אחים. כל פעם היינו צוחקים על זה שלמרות היריבות בינינו, מה שמאחד אותנו זה ששנינו "לא מחבבים" את הפועל.

כמה חבל שאתה לא פה שון. הלוואי שהיית זוכה לראות את רצף האליפויות של מכבי חיפה. הלוואי שהיית זוכה לחגוג בטירוף את הגולים של הקבוצה שלך. הלוואי שהיית זוכה לראות את הקבוצה שכל כך אהבת משחקת בליגת האלופות. הלוואי שהיית רואה את מסי, ניימאר ואיזה שחקן בשם אמבפה. חווית הכדורגל שלי כל כך חסרה וכואבת בלעדיך.

מאז אותו יום ארור עברנו הרבה שון. באותו יום שהשתחררנו הלכנו כולם לקבר שלך, כל המחלקה יחד עם המשפחה המדהימה שלך כי גם אתה היית צריך להשתחרר, לגזור חוגר ולסגור מעגל.

אני רוצה להודות לך אחי, על זה שהיית החבר הכי טוב ומדהים שיכולתי לבקש בשירות. על זה שתמיד ידעת להיות שם בשבילי ובשביל המחלקה. על זה שבמסע הראשון שלנו בטירונות אתה רצת קילומטר אחורה רק כדי לעזור לי ולדחוף אותי עד שהגענו לכולם. על החיוך שלך שאף פעם לא ירד לך מהפנים. פשוט תודה שון. מהיום שהלכת אני בטוח שאלוהים לוקח רק את הטובים. הגעגועים לעולם לא יפסקו אבל משנה לשנה הם הופכים לזיכרון מתוק ויפה. ובשבילי שון? בשבילי אתה תמיד תישאר הנסיך הקטן מפלוגה ב ".

—————————————————————————————————-
סמ"ר שון ניסים כרמלי בנם של דליה ואלון, אחיהם של גל ואור נולד בטקסס בארצות הברית. שון התגייס בפברואר 2012 ושירת כלוחם בגדוד 13 בחטיבת גולני. במבצע "צוק איתן" ב-20 ביולי 2014, הוא נהרג בקרב. כרמלי, היה אוהד שרוף של קבוצת מכבי חיפה ולאחר שפורסם שהוא חייל בודד, יצאה קריאה נרגשת להגיע להלוויתו ובסופו של דבר הגיעו למעלה מ-20 אלף איש. על מצבתו כתוב: "עשרים אלף איש ואתה הראשון. עשרים אלף איש אחריך שון. צועדים בשקט עם פרחים. שתי אחיות-עשרים אלף אחים".