שי ברדה למאמני הנוער: "אפשרו לשחקנים לטעות. תנו להם את התשוקה ואת הדרך"

18 ינואר 2021
  • שיתוף בטוויטר
  • שיתוף בוואטסאפ
  • שיתוף בפייסבוק
מאמן הקבוצה הבוגרת העביר הרצאה למאמני המחלקה. המנהל המקצועי, יוסי מזרחי ערך מפגשים מרתקים בזום עם מאות ילדים מהנוער
כותב: מערכת האתר

רגע לפני החזרה למשחקי ליגת העל, ולאחר יום ארוך של עבודה עם הקבוצה הבוגרת, התפנה מאמן הקבוצה, שי ברדה, להרצאה ושיחה עם מאמני מחלקת הנוער של המועדון. במשך למעלה משעה, דיבר ברדה עם המאמנים על החשיבות בהקניית יסודות חשובים לשחקנים, הסביר על הצורה בה עובדים עם קבוצה גדולה ועדיין נותנים דגש לכולם, הדגים שיטות שכדאי להתחיל ולתרגל כבר מגיל צעיר ולסיום גם ענה על שאלות והראה חלק מהתרגולים באימוני הקבוצה.

ברדה איתגר את המאמנים של גילאי 12 ומעלה להתחיל ולעבוד כבר עכשיו בשיטת לחץ על כל המגרש ונתן דוגמה שבה מגינים של קבוצה שמתרגלים 30-40 הגבהות כל אימון, לאורך רוב תקופת הנערים שלהם –  יידעו לעשות זאת בסופו של דבר בעיניים עצומות בגיל בוגרים.

ברדה בחר לסיים במקרה שהוא זוכר: "יום אחד, בזמן שאימנתי קבוצת נערים, ראיתי פתאום את אחד המאמנים שלידי משוחח עם אבא של אחד הילדים, ואף קורא לילד אליו. המאמן עמד מול השניים, ואמר 'עדיף שהבן שלך יעבור למקצוע אחר. חבל סתם שיתבזבז כאן בכדורגל". איך מאמן אומר לילד בן 12 מה לעשות בחיים? זה התפקיד שלכם. תנו להם את התשוקה ואת הדרך, משם שיילכו לבד, אבל אל תהיו מחסום עבורם".

ברדה סיים את ההרצאה ואמר: "תנו לשחקנים את האפשרויות לטעות, אל תתנו להם להגיע למצב שהם מפחדים לעשות טעויות. ילד או נער צריך לדעת לטעות, אבל גם להבין ולא לחזור עליה. בכל מקרה, לא להוציא ילדים בדקה 15 או 30 החוצה בגלל טעות. זה לא מקדם שום דבר".

מנכ"ל המועדון, מוני ברוש, שנכח גם הוא בשיחה אמר: "שמחתי לראות את הקשר ההולך ומתהדק בין מחלקת הנוער למחלקה הבוגרת, ואת ההרצאה המרתקת. השאלות והתשובות של שי למאמנים סגרו פינות ונקודות חשובות להמשך הדרך, ואני מקווה ומאמין שהמאמנים ישתמשו בעצות האלו ויקדמו את השחקנים בקבוצות שלהם".

"שעת בית"ר" עם יוסי מזרחי לשחקני הנוער

כחלק מהדרך להמשיך את הקשר המיוחד בין מחלקת הנוער לשחקנים בה, שלא יכולים בשלב זה לחזור להתאמן, נערכו אמש שני מפגשים מרתקים של המנהל המקצועי של המחלקה, יוסי מזרחי, עם מאות מהילדים שנכנסו לתוך הזום, שמעו סיפורים מרתקים ובעיקר קיבלו מסרים על כמה מכשולים צריך לעבור כדי להגשים את החלום להיות שחקן, ועל הדרך שצריך להתפתח כאדם במקביל.

אז מעבר לסיפורים המרתקים, והעובדה המעניינת שבעברו היה חלוץ, עד שראו אותו בשער והוחלט פה אחד ששם הוא יהיה פנומן, סיפר יוסי על התקופה שבית"ר היתה מועדון שרק החל את דרכו, ועל הדרך שצמח. דיבר על היסודות שהוא מבקש להקפיד עליהם, ועל הרצינות שבה צריכים לקחת כל אימון וכל משחק.

יו"ר המועדון, אלי אוחנה, אמר לאחר המפגשים: "אין ספק שאגדה כמו יוסי, בשילוב עם העבודה היומיומית שלו עם הילדים בזמנים שאפשר, יקדמו את כל המועדון קדימה בצעדי ענק. לראות אותו יושב מול ילדים צעירים ומרתק אותם – זה משהו מדהים".