מדריכת הכושר, המפקדת ולוחמת המג״ב: זוכרים את הנופלות

14 אפריל 2021
  • שיתוף בטוויטר
  • שיתוף בוואטסאפ
  • שיתוף בפייסבוק
הן היו לוחמות, ספורטאיות, גיבורות. שלושתן נפלו בעת מילוי תפקידן. זהו סיפורן של רחלי ירושלמי, ליאת בן עמי והדס מלכא ז״ל
כותב: מערכת האתר

קבוצת הנשים של בית"ר ירושלים והמועדון כולו מתייחדים עם זכר הנופלות והנופלים במערכות ישראל ופעולות האיבה. לכל אחד ואחת מהם סיפור חיים וחלומות שהתנפצו ברגע. כאן אנו מביאות את סיפורן של שלוש לוחמות, ספורטאיות, שנפלו בעת מילוי תפקידן. כמוהן ישנם עוד רבים אחרים שבמותם ציוו לנו את החיים והעניקו לנו החופש לחיות בארצנו, לעשות ספורט ולהגשים את עצמנו. זהו סיפורן:

רב טוראי רחלי (חלי) ירושלמי, נפלה ביום ג' בניסן תשנ"ה (2.4.1995), בת 19 בנופלה

בחודש אוגוסט 1994 התגייסה חלי לצה"ל, סיימה קורס מדריכות ספורט בווינגייט והוצבה ביחידה בבקעה, שם שירתה כמדריכת אימון גופני אשר אימנה את חיילי הצמ"פ בגדוד ואת הפלוגות המבצעיות. ב-2.4.1995 נהרגה חלי בתאונת אימונים. חבריה ומפקדיה מספרים עליה: "הספורט היה אהבתה האמיתית. חלי התמסרה לשיפור הכושר של חיילי היחידה, בהאמינה כי הדבר ישפר את איכות חייהם ויתרום להם בביצוע משימותיהם". "חלי תמיד ידעה מה יעשה אותה מאושרת, מה יעשה אותה חזקה, ובכל זאת לא ויתרה על הריצה. אין מילים שבהן היתה יכולה לבטא את אהבתה לספורט, הרגשות שלה היו כל-כך חזקים… הספורט עשה את ימיה מאושרים… הספורט היה בשבילה החירות האמיתית, שאפשרה לה להיות עצמה, אמיתית".

סמל ראשון ליאת בן עמי, נפלה ביום ט"ו בחשון תשס"ג  (21.10.2002), בת 20 בנופלה

ב-18.7.2001 התגייסה למשמר הגבול, והתקבלה לקורס לוחמות. לאחר חצי שנה של טירונות קטפה את תעודת המצטיינת של הפלוגה וניגשה לקורס מ"כים. בסיום הקורס קיבלה תעודת "מצטיינת פלוגתית" – בת יחידה מתוך בנים רבים. משם המשיכה לתפקידה הצבאי כמפקדת מג"ב בפלוגת התפר שצפון הארץ, ליד ג'נין. במהלך שירותה נפצעה, ועברה לשרת באתר ההנצחה שבאנדרטה לזכר חללי משמר הגבול. ביום ט"ו בחשוון תשס"ג (21.10.2002) נפלה ליאת בפיגוע חבלני בצומת כרכור, בסמוך לבסיסה. ליאת התחנכה בבית הספר היסודי "דרור" שבשכונת קריית אליעזר בחיפה, והמשיכה את לימודיה בבית הספר התיכון "עירוני א'", בכיתת ספורט. לכל אורך שנות לימודיה הייתה ספורטאית מצטיינת שהשתתפה בתחרויות אתלטיקה קלה ובמרוצי שדה וזכתה במדליות.

רב סמל ראשון הדס מלכא, נפלה ביום נפלה ביום כ"ב בסיון תשע"ז (16.6.2017), בת 23 בנופלה

בשנת 2012 התגייסה לצה"ל והוצבה לשרת בחיל הים, כמש"קית תיאום ימי, תפקיד שעיקרו עבודה משרדית. הוריה מספרים כי התפקיד לא תרם לתחושת סיפוק אצל בתם, שחלמה לשרת בתפקיד קרבי: "הדס רצתה להנהיג, להוביל, לנצל את היכולות שרכשה בתנועת הנוער ובספורט". במשך שבעת חודשי השירות הראשונים היא פעלה בנחישות על מנת להתקבל לשירות במשמר הגבול. לאחר שבקשתה התקבלה, הוצבה מחדש והחלה את השירות במשמר הגבול, שבמהלכו הוכשרה כלוחמת יחידת סיור מיוחדת וסיירת מג"ב, ושירתה במרחב עוטף ירושלים. ביום 22.3.2016 התגייסה הדס בשנית לשירות קבע שנקבע לתקופה בת שנה וחצי במהלכו שירתה כמפקדת צוות ביחידת סיירת משמר הגבול 5, המופקדת על גזרת דרום הארץ ומבצעת משימות במרחבים עוטף עזה ועוטף ירושלים לסירוגין. הדס נפלה בקרב ביום 16.6.2017, בהיתקלות עם מחבלים סמוך לשער שכם בירושלים. 

האם מספרת על בתה שבלטה כספורטאית מצטיינת כבר מגיל קטן: "מגיל שלוש-ארבע הייתה מביאה לנו מדליות". הדס התגלתה כשחיינית מעולה וכדורסלנית מוכשרת. היא הגיעה להישגים גבוהים ונבחרה מספר פעמים לייצג את נבחרת הכדורסל של בית הספר בתחרויות בחו"ל. הדס חלקה עם משפחתה וחברותיה את חלומותיה לעתיד, להגשים את עצמה בתחום הספורט המקצועי, לאחר שתסיים את שירות הקבע. 

יהי זכרן ברוך!