תודה על הכל: שחקן העבר מישל פורטל הלך לעולמו

12 אוגוסט 2021
  • שיתוף בטוויטר
  • שיתוף בוואטסאפ
  • שיתוף בפייסבוק
בגיל 83 נפטר מי שגילה את יוסי מזרחי ועזר לפתח את אורי מלמיליאן. יוסי מזרחי נפרד: "היה איש ססגוני וחם. אין ספק שאני חייב לו הרבה. משתתף בצער המשפחה"
כותב: רוני דיאון

שחקן ומאמן העבר, מישל פורטל, הלך השבוע לעולמו בשל מחלה בגיל 83. קריירת האימון שלו כללה שלוש שנים בנוער וגם עונה אחת בבוגרים של בית״ר ירושלים (1974/75).

בהיותו מאמן הנוער בבית״ר בעונת 70-71 הוא קיבל אז החלטה היסטורית שהשפיעה רבות על המשך עתידה של בית״ר. ביום אחד, הגיע לאימון שיגרתי אז נער צעיר, שהציג את עצמו לפורטל כחלוץ, אך גם פלט "אני גם יכול כשוער".

פורטל הורה לו להיכנס אז לשער, ובעט לעברו כדורים. אותו נער התעופף לכל כדור כדי לנעול את השער ואז פורטל אמר לו "אתה אצלי רק תהיה שוער ולא חלוץ". שמו של אותו נער הוא לא אחר מהשם יוסי מזרחי, מי שהפך כעבור כמה שנים לשוער הקבוע של בית״ר מאז בנוער ובבוגרים עד שנת 1988, כשכמובן היה גם שוער נבחרת ישראל, ואחד מגדולי השוערים של המדינה בכל הזמנים.

היתה לכך השפעה בעלת השלכה מקצועית דרמטית על עתיד המועדון, אך זה לא היה ההישג היחיד של פורטל. הישג נוסף בעונת התרחש בעונת 74/75. היה זה כאשר הוליך אז את בית״ר כמאמן לגמר הגביע ראשון בתולדותיה, בו נוצחה בבלומפילד 3:1 מול הפועל כפר סבא.

במשחק זה אגב ישב אז על הספסל של בית״ר במשחקו האחרון כשחקן רשום דרור קשטן שלימים מאז הפך למאמן של בית״ר, החתום על שלוש אליפויות ושני גביעים. פורטל הגיע לירושלים בתחילה להפועל י-ם בשורותיה שיחק בעונת 67/68. בהמשך עבר לביתר בעונת 69/70 ואז פרש עם סיום עונה זו בה הפך למאמן הנוער כדי לגלות ולבנות אז עבור בית״ר את חלק מההיסטוריה.

כמאמן נוער טיפח אז גם את הנער העונה לשם אורי מלמיליאן, אותו קידם רבות מקצועית וממש טיפל בו כאילו היה בנו שלו. לאחר עזיבתו את בית״ר, פרש פורטל מתחום הכדורגל ועבר לעבוד במרכז הטניס בקטמון ועם נבחרת הטניס של ישראל. פורטל היה טיפוס צבעוני ססגוני, היה זמר בדרן ובלי ספק היה בתקופה זו אחת מהדמויות הבולטות ביותר בכדורגל הירושלמי.

יוסי מזרחי נפרד ממנו ואמר: "תמיד יש פינה חמה בלב למי שגידל אותך ועזר לך בקריירה. מישל היה איש ססגוני, חם, וגם היה שוער בעברו כך שידע לעזור לי לפרוץ קדימה. אין ספק שאני חייב לו הרבה ואני משתתף בצער המשפחה".