קרקס בהונגרית – סיפורה של עונת האליפות 1997-98: חלק א׳

ההונגרים חוגגים
15 מאי 2020
  • שיתוף בטוויטר
  • שיתוף בוואטסאפ
  • שיתוף בפייסבוק
אדי השמפניה התחלפו בדאגה כלכלית, אירופה התדפקה על הדלת והחיזוקים הנכונים שהפכו לשובר שיוויון. משה ארזי חוזר לעוד עונה קסומה וראיונות עם כוכבי האליפות
כותב: משה ארזי

"איפה זה מקדונלד'ס?"

עוד בטרם הספיקו טיפות השמפניה להתאדות ורחבת כיכר ספרא להתנקות מחגיגות האליפות מצאו עצמם חלק משחקני בית"ר מובלים אחר כבוד לחקירה ברשויות המס.

כן, משפחתיות תמיד היתה בבית"ר ירושלים, אין ספק בכלל. אבל לצידה גם בלאגן גדול שגרר את בית"ר לעיכוב רציני בהכנות לעונה המתקרבת ולמשחקים באירופה. בינתיים, הכיוון המסתמן בבית וגן היה "יציאה בלבד".

רונן חרזי סיים 5 עונות בקבוצה וסוף סוף הגשים את החלום האירופאי שלו כשחתם בסלמנקה הספרדית. איציק זוהר, אחד משני הכוכבים הבולטים של עונת האליפות האחרונה, החליט לשוב לאירופה וחתם בקריסטל פאלאס מהפרמייר ליג. אסי דומב שב אוטומטית למכבי נתניה ממנה היה מושאל, פלירטט עם סרבט ז'נבה ולבסוף חתם בהפועל ת"א אצל מאמנו בעונה שעברה אלי כהן. דוד אמסלם יצא להיבחן בווסטהאם האנגלית.

דרור קשטן, מאמנה החדש-ישן של בית"ר, החזיר לסגל הקבוצה את המושאלים ממנה ניר רייכמן ותומר אזולאי. כך פתחה בית"ר את אימוניה, בצורה די צולעת. אישטוון פישונט, קשרה ההונגרי המצטיין של הקבוצה, איחר לשוב לאימונים ועלה חשש שקיבל הצעה מפרנקפורט הגרמנית. הרומן הזה אמנם לא התרחש בקיץ ההוא, אלא פשוט נדחה בשנה בלבד.

לפני היציאה למחנה האימונים בבלגיה הספיקה בית"ר לעשות שני דברים חשובים – להגיע להסדר פריסת חובות למס הכנסה שהסיר מעליה עיקולים שונים ומעל שחקניה איומי מעצר ועיכובי יציאה מן הארץ, ולצרף שחקן זר נוסף ולהרחיב את המושבה ההונגרית בקבוצה – אישטוון (איך לא…) האמר, קשר שמאלי מהיר וארוך שיער שהגיע ממ.ט.ק בודפשט.

על ההסדר עם מס הכנסה מספר אלי אוחנה: "אני זוכר שזה היה קיץ לא נעים שבסופו של דבר גם עלה לי בסכום גדול ששילמתי מכיסי למרות שהחוב כולו היה של בית"ר. אני מדבר על כמה מאות אלפי דולרים. אבל הבנתי שבית"ר בסכנת פירוק ואני כבית"רי לא יכולתי לתת לזה לקרות".

במקביל ליציאה למחנה האימונים הוגרלה בית"ר בסיבוב המוקדם הראשון של ליגת האלופות למשחק מול סילקסקראטובו המקדונית, לכאורה הגרלה נוחה אבל הדי הפארסה מול בודה גלימט בשנה שעברה עוד הדהדו היטב בראשם של אנשי המועדון. אף אחד לא העז לזלזל ביריבה המקדונית. מיד לאחר ההגרלה שאל אברהם לוי את עמיקם יוניוב שהתלווה אליו "איפה זה מקדונלד'ס"? (מקדוניה).

היריבה בסיבוב הבא נקבעה מראש – קבוצת הפאר הפורטוגלית ספורטינג ליסבון. בית"ר ידעה שמעבר סיבוב אחד יקנה לו את המשך ההשתתפות בגביע אופ"א גם במידה ותפסיד מול ליסבון.

מחנה האימונים הוכתר בהצלחה. בית"ר גברה על שתי קבוצות חובבים 1:6 ו-1:9 ובנוסף גברה על הרלבקה מהליגה הבלגית הראשונה 0:1. על מנת לחסוך כמה שקלים החליטה הנהלת הקבוצה לשוב על השגיאה שנעשתה במסע לקישינב 4 שנים קודם ולטוס למשחק היישר ממחנה האימונים. שחקני הקבוצה עברו מסע תלאות מפרך של 18 שעות ממחנה האימונים בבלגיה ועד ההגעה למלון בסקופיה כולל עיכוב של 4 שעות בגבול בין בולגריה למקדוניה.

ניר סביליה שחקן הקבוצה אמר: "נסעתי עשרות פעמים לחו"ל אבל סיוט כזה עוד לא חוויתי". למשחק עצמו עלתה בית"ר בהרכב חסר מאוד ללא אמסלם שנבחן עדיין בקריסטל פאלאס וללא אבוקסיס ושמוליק לוי הפצועים. דוד פרץ הצעיר שהגיע מצפרירים חולון פתח כמגן ימני, טלסניקוב כמגן שמאלי ואיתן מזרחי בקישור. למרות שדרור קשטן כבר החליט שבית"ר לא תשחק במהלך העונה במערך ה 5-3-2 שליווה אותה בשנתיים שאלי כהן אימן את הקבוצה, הוא פתח במשחק הזה במערך הזה עם טרטיאק, כחילה ותומר אזולאי במרכז ההגנה.

על אף ההרכב החסר בית"ר שיחקה לא רע, פעמיים בעט שאלוי למשקוף ולקורה, איציק קורנפיין הדף פנדל אחד בדקה ה-14 ונכנע לאחד נוסף בדקה ה-55, גם לאחר שהורחק שחקן מקדוני לא השכילה בית"ר להשוות והגיעה למשחק הגומלין עם פיגור סביר אך ללא שער החוץ היקר אותו קיוותה להשיג. ממש לפני משחק הגומלין התחזקה בית"ר בבלם מכבי חיפה אלון חרזי שהגיע בהשאלה במקום אסי דומב.

שחקן הכל-בו השקט והצנוע הפך במהרה לאחד מחביבי הקהל ובמשך שנים זכה לעידוד מהאוהדים גם כששיחק שוב במדי חיפה. בשיחה מרגשת איתו הוא נזכר: "התחלתי את הקריירה בהכח ר"ג ועברתי למכבי חיפה בגיל צעיר, אחרי 7 עונות בחיפה לא הסתדרתי עם המאמן גיורא שפיגל, הרגשתי שאני כבר לא נהנה מכדורגל והחלטתי להתאוורר בקבוצה אחרת. פניתי ליעקב שחר שמתחילת דרכי בחיפה היה כמו אבא עבורי והוא אמר לי שהקבוצה היחידה אליה הוא מוכן להשאיל אותי היא בית"ר ירושלים.

"היתה לו חיבה לבית"ר וכנראה העובדה שאריק בנאדו חזר מהשאלה של שנתיים בבית"ר שחקן עוד יותר טוב ממה שיצא, הם שדחפו אותו בלי שיקולים שזו למעשה קבוצה שהיא יריבה לצמרת. התגוררתי אמנם בחיפה אך היתה לי דירה נוספת להשקעה בנתניה, החלטנו לעבור לגור שם כדי לקצר את הדרך וכדי שאוכל לנסוע לאימונים יחד עם החבר'ה מהמרכז, אבוקסיס, אמסלם וניר סביליה. בהמשך הצטרף אלינו גם שי הולצמן".

בצהרי יום משחק הגומלין מול סילקס בטדי אירע פיגוע חבלני מזעזע בשוק מחנה יהודה, מעוז אוהדי בית"ר, 2 מחבלים מתאבדים מחופשים לחרדים התפוצצו במרכז השוק הסואן מהפיצוץ נהרגו 16 אזרחים ועוד עשרות נפצעו. המומים מהפיגוע המזעזע עלו שחקני בית"ר בלית ברירה למשחק. למרות הפיגוע 8,500 איש הגיעו לטדי ודחפו את השחקנים. בית"ר ניצחה 0:3 חלק משערים של שאלוי, אוחנה והמאר והעפילה למפגש כפול מול ספורטינג ליסבון על הזכות להעפיל לליגת האלופות. למחרת המשחק ביקרו שחקני בית"ר וחברי ההנהלה בשוק ובאו לחזק את ידי הסוחרים שם.

בית"ר, עדיין ללא אבוקסיס ושמוליק לוי הפצועים, התייצבה למשחקה הראשון בליגה מול עירוני אשדוד עם ציפייה להתחיל את הליגה בתנופה ולהגן על התואר. נאור גלילי הדהים כבר בדקה הראשונה והעלה את האשדודים ליתרון, המאר השווה כעבור 10 דקות ובית"ר החלה לתקוף בחמת זעם את שערה של אשדוד. אקקידוואדזה שוער האשדודים ביום גדול והתעלמות של עמית קליין מפנדל ברור על ניר סביליה בתוספת הזמן השאירו את בית"ר עם נקודה בלבד.

 

לפני הנסיעה לליסבון דוד אמסלם הוחתם בקבוצה עם אופציה לשחרור מיידי במידה וווסטהאם האנגלית. בית"ר התארחה באצטדיון ר"ג אצל מכבי ת"א ואוהדיה ערכו היכרות ראשונה עם אלון חרזי. בית"ר עם אמסלם בהופעה מחודשת היתה מבוהלת בהגנה ולא מתואמת, צמד של דריקס הוריד את מכבי למחצית ביתרון מבטיח של 0:2.

במחצית קיבלו שחקני בית"ר שטיפה מדרור קשטן אבל קיבלו גם משהו לא פחות חשוב – הם קיבלו בחזרה את האיש שלהם במרכז השדה שעתיד להפוך להיות שחקן העונה – יוסי אבוקסיס. קשטן ערך במחצית חילוף כפול, כחילה ודרעי פינו את מקומם לאזולאי ואבוקסיס, אלון חרזי הוסט לחוליית הקישור ובית"ר החלה להזכיר למי ששכח שהיא עדיין אלופת המדינה ושאין לה שום כוונה לוותר על התואר.

בישול של אבוקסיס לחרזי, שער של פישונט ופנדל של שאלוי (אחרי שחרזי הוכשל) ובית"ר הפכה את התוצאה, רק טעות קשה בהגנה הובילה לשער של רודריגו גולדברג 2 דקות לסיום ולחלוקת נקודות בתוצאה זהה למשחק בר"ג בשנה שעברה 3:3.

אלון חרזי נזכר: "היכולת שלי לשחק במספר עמדות במגרש באה לידי ביטוי בעונה הזו ולשמחתי כבר במשחק השני שלי בקבוצה. קשטן העביר אותי במחצית לקישור וזה באמת היה אחד המשחקים הכי טובים שלי. הבקעתי, הוכשלתי ברחבה וזכיתי להמון אהבה מאוהדי בית"ר. אין ספק שהכניסה של יוסי למשחק שינתה את הקבוצה".

יוסי אבוקסיס הוא נזכר: "אני זוכר מצוין את המשחק הזה, חזרתי מפציעה ונכנסתי במחצית, בישלתי לאלון חרזי שער ונראינו שוב כמו קבוצה גדולה. לצערי זה הספיק לנו רק לתיקו אבל הראה כמה אנחנו חזקים מנטאלית".

בית"ר התכוננה לצמד המשחקים האירופי החשוב ביותר ב-61 שנות המועדון, היא ידעה שסיכוייה להפתיע את קבוצת הפאר מליסבון שתקציבה היה גדול בערך פי שמונה, לא גדולים, אבל אם תצליח בכל זאת לעשות סנסציה פני המועדון ישתנו לבלי הכר.

טדי לבש חג, יציע מאולתר עם קיבולת של 1,300 מקומות הוקם מאחורי השער הדרומי. מתוך מאות המשחקים שראיתי בטדי בימי חיי המשחק מול ספורטינג ליסבון הוא בעיניי בטופ 5 משחקים שידע האצטדיון הזה מבחינת אווירה שהיתה בו, זה היה ערב אירופאי קסום ומחשמל עם הופעה טובה למדי של בית"ר שהיתה עדיפה על קבוצת המיליונים הפורטוגלית אך הכי קרוב שהגיעה היה משקוף של המאר בדקה ה-44 אחרי מסירה של אבוקסיס. אבוקסיס, שרק חזר מפציעה במשחק הקודם מול מכבי ת"א היה שוב המצטיין במגרש.

בין המשחק הראשון לגומלין ידאגו אנשי ספורטינג לטפטף ידיעות שהם מעוניינים להחתים את אבוקסיס, אולי כחלק ממלחמה פסיכולוגית. עד למשחק הגומלין בליסבון הספיקה בית"ר לנצח בגביע הטוטו את מכבי חיפה 2:5 ואת עירוני ראשל"צ 2:3, ולחגוג את נישואיו של השוער איציק קורנפיין לבחירת ליבו אתי, ממש ערב הנסיעה לליסבון.

בדרך לליסבון נשארה המזוודה של אלי אוחנה בגרמניה והיה חשש שזוג נעלי הכדורגל שמלווים אותו 10 שנים לא יגיעו בזמן למשחק, הנעליים הגיעו בסוף אבל אוחנה שלא היה כשיר ונאלץ לפנות את הדשא עוד לפני סיום המחצית הראשונה.

למרות יתרון מוקדם של ספורטינג משער של יורדנוב הבולגרי שיחקה בית"ר (שחסרה את המאר המוצהב) ללא רגשי נחיתות בהר הגעש ב"ז'וזה אלבלדה". היא הגיעה למספר מצבים שלא השכילה לנצל עד שצמד נגיחות של ליאנדרו הברזילאי במחצית השניה הביא את הקץ לפנטזיה הבית"רית על ליגת האלופות. ספורטינג תשמע את המוסיקה המפורסמת, בית"ר תסתפק בגביע אופ"א.

שלום קדוש היה אחד מתוך מאה אוהדים של בית"ר שהיו במשחק והוא נזכר: "הייתי בלא מעט מגרשים באירופה אבל ה"ז'וזה אלבלדה" של ספורטינג זה באמת אחד כזה שראוי לכינוי הר געש או מבצר. אווירה מטורפת".

יוסי אבוקסיס מסכם את המפגש הכפול: "עשית לי חשק לראות את המשחק הראשון. עם כל הטירוף והמשחק המצוין שהיה לי במשחק הראשון אני דווקא זוכר לצערי יותר את המפגש השני ואת ההפסד. נכון שהיו שמועות שהם רוצים אותי אבל לא נתתי לזה להפריע. בסופו של דבר חייבים להודות שהפסדנו לקבוצה הרבה יותר טובה מאיתנו…"

אלון חרזי משחזר: "ספורטינג ואני זה בכלל סיפור אהבה. שנתיים לפני המשחק עם בית"ר שיחקתי במדי מכבי חיפה נגדם וזה נגמר ב-0:4.. אנחנו לא תמיד יודעים להעריך את העוצמות של הקבוצות האלה אצלן בבית…"

ז'אן טלסניקוב מדבר על המפגש הראשון בטדי: "שיחקתי במשחק הזה 5 דקות אבל מבחינתי כל דקה שקיבלתי על במה כזו היתה מתנה ונתתי כל מה שיש לי. היתה אווירה מטורפת באצטדיון והמשחק הזה היתה דווקא בתקופה שבה לא הרביתי לשחק אבל הייתי אש באימונים והאמנתי בעצמי שזה רק עניין של זמן עד שאקבל הזדמנות…"

בית"ר חזרה לביצה המקומית וניצחה לראשונה במשחק ליגה את הפועל כפר סבא. ניר סביליה התפוצץ עם שלושער ב- 16 הדקות הראשונות ("כל מה שעשיתי במשחק הזה הלך לי"), שער נוסף של פישונט הוריד את בית"ר למחצית ביתרון 1-4. שני שערים של כפר סבא במחצית השנייה גרמו לדפיקות לב מואצות ביציעי טדי וחשפו הגנה בית"רית חלשה.

הגרלת הסיבוב הראשון בגביע אופ"א זימנה לבית"ר מפגש עם יריבה חזקה מאוד, קלאב ברוז' הבלגית עתירת כוכבים כמו חלילו פדיגה הסנגלי, נוראדין ג'בארי המרוקאי והבלגים הבינלאומיים סטאלנס, ורהיין ורניה. ברוז' הגיעה למפגשים כמוליכת הליגה הבלגית בפער של 9 נקודות מהמקום השני כבר בשלב מוקדם בליגה.

בית"ר במשחק בית נוסף סיימה רק בתיקו מאופס מול הפועל חיפה (דודו אוואט הצעיר באחד ממשחקיו הראשונים בליגה) וסגרה תיקו שלישי בארבעה משחקים. היא רחוקה מהצמרת ולמרבה הבושה רואה את יריבתה העירונית בפסגת הטבלה.

משהו בבית"ר לא עובד, בית"ר שהתרגלה לשחק בשיטת שלושת הבלמים במשך שנתיים עם אלי כהן ניסתה להתרגל לקו של ארבעה שחקני הגנה שמנחיל לה דרור קשטן. בנוסף, הקשר ההונגרי אישטוואן המאר שפתח מצויין המשחקים הראשונים לפתע לא מצא את עצמו במגרש וגם מחוצה לו אישתו התקשתה להסתגל לחיים בארץ ושבה להונגריה עם בנותיהם.

פיגוע טרור נוסף במדרחוב גרם לקבוצה הבלגית לבקש את העברת המשחק מירושלים אך אופ"א הבהירה שאין על מה לדבר.

מהונגריה באהבה

רגע לפני המשחק הראשון מול הבלגים יוצאת בית"ר למשחק מול עירוני ראשון לציון, משחק שיהווה נקודת מפנה ביכולת של בית"ר ויהווה נקודת פתיחה לכמה מופעים בלתי נשכחים.

בית"ר קיבלה במשחק הזה את האיש שהולך להיות שחקן הקלאץ' שלה בעונה הזו – אישטוון פישונט ההונגרי. בנוסף אליו גם סטפן שאלוי החל לחמם מנועים, אלי אוחנה נכנס לכושר ובית"ר החלה להתחבר. במשחק הזה גם פתח ז'אן טלסניקוב לראשונה בהרכב בקישור האחורי ולא יצא משם עד סוף העונה.

בית"ר מחצה את ראשל"צ 0:3 עם שלושער אדיר של פישונט כשהשער השלישי זכור במיוחד, טיל שנתקע בין חיבורי הקורות, פשוטו כמשמעו.

 

שיחת טלפון להונגריה מחזירה את פישונט לאותם רגעי קסם: "זה היה השער הכי יפה שהבקעתי בקריירה שלי, מעבר לזה שהכדור נתקע בחיבורים וזה נדיר כל המהלך היה מהלך גדול של כדורגל. אני זוכר שקיבלתי כדור בעקב מניר רייכמן, חתכתי לרחבה ובעטתי כדור אדיר. זה היה שילוב של כוח מתפרץ, מהירות, טכניקה וקואורדינציה וכל זה היה בדקה ה-85 של המשחק…".

לאחר המשחק הזה העפילה בית"ר למקום השלישי, מרחק 2 נקודות בלבד מהמוליכות הפועל ירושלים והפועל ת"א.

בית"ר התכוננה למשחק הבית מול קלאב ברוז', האווירה היתה חגיגית הרבה פחות מאשר נגד ספורטינג ליסבון, טדי לא היה מלא אבל 8,500 אוהדי בית"ר שהגיעו ראו אותה בגדול משחקיה במפעלים באירופה.

בית"ר שיחקה מצוין במרבית המשחק, אבל הכדורים לא נכנסו במחצית הראשונה שהסתיימה בתיקו מאופס.

בית"ר יצאה מחדר ההלבשה כאילו נורתה מלוע של תותח, פישונט בשער פנטסטי (מסירה לעצמו ופגז לרשת העליונה) הוכיח שלא סיים את התחמושת שלו מול ראשון לציון, 4 דקות לאחר מכן חילופי מסירות בינו לבין שאלוי והקשתה יפה של האחרון לפינה הגבוהה העלתה את בית"ר ל 0:2 חלומי. בית"ר רקדה על המגרש, הקהל השתולל ביציע, אבל שחקני ברוז' לא ויתרו ובדקה ה-58 נוראדין ג'בארי צימק ל-1:2 והקטין את סיכויי ההעפלה של בית"ר בצורה משמעותית.

עד הסיום החזיקה ההגנה הבית"רית מעמד והמשחק מסתיים בניצחון יוקרתי מאוד של בית"ר.

פישונט נזכר: "היו לנו במשחק הזה מהלכי כדורגל גדולים, אני זוכר אפילו את השדר במשחק אמר "אירופה, תכירי את בית"ר ירושלים…" מי היה השדר במשחק הוא שואל אותי. כשאמרתי לו מאיר איינשטיין ושלצערי הוא נפטר לפני כמה שנים שמעתי את פישונט נחנק… "מה הוא נפטר? אני לא מאמין…"

אלון חרזי: "היכולת ההתקפית שלנו באה לידי גם במשחק הזה, היינו פשוט קבוצה עם יכולות התקפיות מדהימות. אני זוכר מהמשחק הזה שנפצעתי במחצית הראשונה וחטפתי זעזוע מוח…".

אחרי השלושער של ניר סביליה במחזור השלישי מול כפר סבא ושל פישונט במחזור החמישי מול ראשון לציון, החליט סטפן שאלוי שהוא לא מוכן להישאר מאחור ובמשחק שנדחה לאמצע השבוע טעמה הפועל באר שבע האומללה את נחת רגלו.

בונקר של בני טבק ושחקניו הוריד את הקבוצות לחדר ההלבשה לאחר מחצית נטולת שערים.

המחצית השנייה היתה קונצרט ארוך ומתמשך של כדורגל, שאלוי פתח את מסכת השערים כבר בדקה ה 46 והלם אחר כך עוד 3 פעמים. אבוקסיס במשחק ענק הוסיף שער נהדר אחרי מהלך כדורגל גדול עם אמסלם, ניר סביליה כבש את השישי בדקה ה 87 ובדקות הסיום אירע בטדי אחד הרגעים המרגשים ביותר שידע האצטדיון הירושלמי, לפחות מבחינתי.

11,000 צהובים שחורים לא הסתפקו בניצחון 2-6 (יוסי בניון עם אחד משעריו הראשונים במדי באר שבע) הם לא היו מוכנים לעזוב את האצטדיון לפני שראו את מספר 11 כובש את שער הבכורה שלו בליגה.

בדקות האחרונות של המשחק נשמע רק שיר אחד "רוצים גול של אלי"… אלון חרזי האזין לרחשי היציע, הגביה מימין ואוחנה נגח כפי שאוחנה יודע. זה היה השער השביעי במשחק והקהל שאג כאילו הובקע שער אליפות בדקה התשעים.

 

בטורו השבועי ב"ידיעות אחרונות" כתב אוחנה כי היה זה השער המרגש ביותר בקריירה שלו, מה גם שהשער הזה העלה את מאזן שערי הליגה שלו במדי בית"ר ל-141 והכתיר אותו כמלך שערי בית"ר בכל הזמנים כשחלף על פני אורי מלמיליאן.

האיש של המשחק (עם ציון 9 הנדיר ב"ידיעות אחרונות") סטפן שאלוי נזכר: "לאורך הקריירה שלי כשהייתי מבקיע גול אחד הייתי מרגיש תמיד שזה היום שלי וממשיך לנסות, זו הסיבה שהבקעתי לא מעט צמדים ושלושערים בקריירה. אבל הפעם הבקעתי רביעייה וזה באמת היה דבר נדיר.

אני זוכר שנשאלתי בסיום המשחק על יוסי בניון ואמרתי שכדי להצליח באירופה דרושה פיזיות וזה משהו שחסר לו ויפגע בו. שמחתי לראות שטעיתי והבנתי שהטכניקה חשובה יותר…"

בית"ר כבר במקום השני 2 נקודות מהמוליכה הפועל ת"א.