שחקן נשמה: עידן ורד פותח עונה חמישית בצהוב ושחור

שחקן נשמה: עידן ורד פותח עונה חמישית בצהוב ושחור

כתב: hagar


לקראת משחק הפתיחה של ליגת העל, פגשנו את מספר 8 שלנו לראיון פתיחת עונה. על העונה שעברה ("הצבתי לעצמי רף גבוה"), המעבר למכבי חיפה ("לא רציתי לעבור"), המפגש ב-2:00 בלילה עם האוהדים ("הגיעו 600 איש עם דגלים ואבוקות"), התקופה הקצרה בסרביה ("למדתי מכל זה ובאתי עם ניסיון"), העבודה עם מאמן צמוד מגיל 13 ("אבא שלי הביא לי אותו מהרטה ברלין") וגם: איך נדבק לו הכינוי איז'י. פותחים עונה עם עידן ורד


מאת רועי נעים


כדי להבין את החיבור של עידן ורד (28) לבית"ר ירושלים, צריך לחזור כמה שנים אחורה. שעת לילה מאוחרת, מאות אוהדי בית"ר שלא מצא חן בעיניהם שהכישרון בן ה-20 יעזוב ליריבה מהכרמל, הגיעו לביתו של ורד ברמת גן עם דגלים ואבוקות ופשוט "חטפו" אותו איתם לירושלים. ארבעה ימים בילה הקשר בבירה עד שלבסוף נאלץ לחתום במכבי חיפה. ספק אם יש שחקן בארץ או בעולם שעבר חוויה דומה.

בתום חמש שנים בירוק ועוד שנה מעבר לים, ולמרות שקיבל לא מעט הצעות מקבוצות בליגת העל, חזר עידן ורד למקום בו הוא מרגיש בית. חזר ובגדול.

בוא נחזור לעונה שעברה שבה חזרת לבית"ר, הרבה אנשים הגדירו אותה כעונה הכי טובה שלך בקריירה, שנת חזרה לחיים. אתה גם מרגיש ככה?
"כן, אני חושב שהשנה האחרונה הייתה הכי טובה שלי. מבחינת דקות משחק, שערים, בישולים, דומיננטיות. עכשיו אני אצטרך להמשיך אותה. הצבתי לעצמי רף גבוה. אבל מגיל 17-18 אני תחת ציפיות ואני אוהב את זה, כמובן שאני אצטרך להיות טוב ולהוכיח את עצמי".

עידן ורד חוגג.

עידן ורד חוגג. "הצבתי לעצמי רף גבוה" (משה אשכנזי)

בזכות העונה הזאת גם הגעת לנבחרת, אבל לא קיבלת הרבה דקות מאלישע, התאכזבת?
"לא מאוכזב, להיפך. זה חלום של כל שחקן כדורגל להיות חלק מהנבחרת וכמובן שהייתי בטוח שזה יהיה בגיל צעיר יותר כשעוד הייתי בקדנציה הקודמת בבית"ר, בחיפה ובאירופה, זה היה חלום חיי. אני שמח שבשנה שעברה הייתי חלק מהנבחרת וערכתי שתי הופעות. אני אצטרך לשמור על זה ולהראות לאלישע שיש לי מקום בהרכב. ברגע שיש לך את ספרד ואיטליה בבית אתה לא פייבוריטי, אין מה לעשות. אבל יש עוד מטרות להשיג".

 יכול להיות שאני מרגיש פספוס מסוים. יש לי ביקורת עצמית מאוד גבוהה. אם הייתי לוקח את הצ'אנסים שקיבלתי יכול להיות שהייתי מגיע לליגה בכירה. אבל זה חלק מהחיים והכי חשוב שלמדתי מזה ובאתי עם כל הניסיון הזה. בשנה שעברה כולם ראו שאני שחקן אחר שעבר דבר או שניים וזה עזר לי כמובן.

בקדנציה הראשונה שלך בבית"ר, שהייתה בעצם הפריצה שלך בקבוצה בוגרת, נאלצת לעזוב בגלל המצב הכלכלי. איך משלימים עם מצב כזה?
"זו הייתה תקופה קשה, עד כמה שאפשר להגיד 'קשה', כי בסך הכל מדובר בספורט. היה חודש וחצי של שכנועים שאני אעבור, בזמנו של איציק קורנפיין כיו"ר, כי לא היה כסף. היה מדובר בסכום שעזר לבית"ר להתקיים. כמובן שלא רציתי לעבור וכולם יודעים את זה. אחרי חודש וחצי של שכנועים ובגלל חוסר ברירה, עזבתי. אבל הייתי אחרי זה במכבי חיפה חמש שנים והיה לי טוב, וגם כשחזרתי לארץ מאירופה היו לי כמה הצעות אבל איפשהו בלב הייתי חייב לסגור את המעגל ולחזור לבית"ר. אני שמח שחזרתי וחזרתי טוב מאוד".

אתה אחד השחקנים שהכי מחוברים לאוהדים, גם ברשתות החברתיות, והם אפילו חטפו אותך פעם אחת, ספר לי מה היה שם בדיוק.
"זה היה בדיוק עם המעבר הזה כשהייתי בן 20, יום אחד בלי שאני אדע במו"מ בין חיפה לבית"ר, הגיע קהל אליי הביתה בערך ב-2:00 בלילה. הגיעו 600 איש עם צעיפים, דגלים ואבוקות. ביקשו שאבוא והלכתי איתם, בכל זאת באו 600 איש. נסעתי איתם לירושלים לכמה ימים. ואחרי זה העסקה מול חיפה נסגרה. כמובן שזה היה לא קל. אבל גם במכבי חיפה היו לי שנים טובות".

עידן ורד "נחטף" ע"י האוהדים.

עידן ורד "נחטף" ע"י האוהדים (צילום מסך)

אחרי חמש שנים בחיפה החליט ורד לצאת מגבולות ישראל ולנסות את מזלו מעבר לים. התחנה הראשונה בה חתם היא הכוכב האדום בלגרד הסרבית. לאחר חצי עונה שהתחילה טוב עבורו, עזב הקשר את הכוכב האדום עם שער אחד בשמונה משחקים לאחר שאלו לא שילמו לו מספר משכורות וחתם אצל אוטווה פיורי, קבוצה קנדית צעירה ששיחקה ב-NASL, ליגת הקיץ בארה"ב, שם כבש שיר אחד בעשרה משחקים שבסופם חזר לישראל.

עידן ורד במדי הכוכב האדום בלגרד מתוך האינסטגרם של עידן ורד

עידן ורד עם מרקו גרויץ' (משמאל) והוגו ויארה (מימין) במדי הכוכב האדום בלגרד (מתוך האינסטגרם של עידן ורד)

בזמן שהליגיונר הישראלי הממוצע יוצא לבלגיה, צ'כיה, ספרד וכו', אתה יצאת ליעדים לא שגרתיים, סרביה וארה"ב. איך החוויה לשחק שם?
"מאז שאני ילד זה היה החלום שלי, להיות באירופה בליגה בכירה. לצאת לשם מהארץ זה קשה מאוד, כמעט בלתי אפשרי לעבור ישר מישראל לאנגליה, צרפת או גרמניה. אז כמעט כולם עושים את תחנת הביניים הזאת בבלגיה, אוסטריה, צ'כיה, שוויץ. אני יצאתי לסרביה, שזאת ליגה פחות טובה מישראל והייתי במועדון ענק. מועדון שיש לו ייצוא שחקנים כאשר בכל שנה יש בין 10-15 שיוצאים לליגות בכירות. לי זה לא צלח. הייתי שם חצי עונה והתחלתי טוב וקיבלתי הצעה מקאיירט בקזחסטן, הצעה של 1.1 מיליון יורו. לא רציתי לעבור בזמנו. אחרי זה הייתי פחות טוב ולא שיחקתי הרבה ואז בינואר עזבתי. היו לי טיפה בעיות שלא שילמו לי כסף ולא נתנו לי את החוזה לשנתיים. בסופו של דבר כשעזבתי, כל חלון ההעברות היה סגור, אז מה שנשאר לי זה ללכת לליגת הקיץ בארה"ב, NASL, איפה שנמצא קובי מויאל עכשיו. זה אמנם לא ה-MLS  אבל זאת חוויה. הייתי שם ממרץ עד יוני, אבל ידעתי שזה לא איפה שאני רוצה להיות, אלא רק לשמור על כושר. ובחודש יוני חזרתי הביתה".

עידן ורד חוגג בקבוצה הקנדית

עידן ורד חוגג בקבוצה הקנדית

איך היה בסרביה? ידוע יש להם את הקהל מטורף.
"כן, הם בין חמשת הקהלים הכי משוגעים בעולם, לא רק באירופה. בכל משחק בית 50,000 איש, פירוטכניקה. אי אפשר להסביר. אבל עוד פעם, זה משהו שהייתי חייב לעצמי. אחרי חמש שנים בחיפה הייתי חייב שינוי. יש לי כמה חבר'ה שבאו איתי ביחד לסרביה ואחרי חצי שנה טובה שם הגיעו לליגות הבכירות באירופה. יכול להיות שאני מרגיש פספוס מסוים. יש לי ביקורת עצמית מאוד גבוהה. אם הייתי לוקח את הצ'אנסים שקיבלתי יכול להיות שהייתי מגיע לליגה בכירה. אבל זה חלק מהחיים והכי חשוב שלמדתי מזה ובאתי עם כל הניסיון הזה. בשנה שעברה כולם ראו שאני שחקן אחר שעבר דבר או שניים וזה עזר לי כמובן".

עידן ורד והקהל הסרבי. "

עידן ורד והקהל הסרבי. "בין חמשת הקהלים הכי משוגעים בעולם"

את העונה הנוכחית גם בית"ר וגם אתה פתחתם בצורה לא הכי משכנעת, עד כמה חזק הרצון לתקן ולהחזיר לאוהדים?
"ברגע שהצבנו לעצמנו מטרה להגיע לפחות לפלייאוף ועפנו אחרי שני סיבובים, כמובן שזה מאכזב. ובתור שחקן חשוב בקבוצה אז כמובן שהאשמה היא גם עליי. כולם קיבלו את זה קשה ולקח לי כמה ימים טובים לעכל את זה. היה לי ממש קשה עם ההדחה הזאת. בשנה שעברה עשינו הכל עד השנייה האחרונה כדי להיות שם ואחרי שני סיבובים עפנו, ועוד בצורה לא נעימה. היו לי אחרי זה שיחות עם אלי אוחנה כדי לראות מה הוא אומר. הוא אמר לי שזה חלק מהמקצוע ועזר לי להרים את הראש".

איך זה באמת לעבוד עם אישיות כמו אלי אוחנה?
"אלי אוחנה זה קונצנזוס בכל מקום. אצלנו בקרב השחקנים והאוהדים. יש לנו רק מה ללמוד ממנו והשיתוף פעולה איתו מצוין".

אנחנו צריכים ללכת על אליפות, לשאוף לשם. יש פה סגל טוב ואת הקהל הטוב בארץ. היינו שלוש שנים ברצף במקום השלישי אז הגיע הזמן לעשות את הקפיצה הזאת. אם הולכים בכל משחק לנצח אז אנחנו שואפים להיות במקום הראשון. אף אחד לא אמר שזה מה שיקרה אבל אלה השאיפות שלנו.

ידוע שאתה אחד מהבולטים בחדר ההלבשה, אבל גם רגיש מאוד. זה נכון שבכית אחרי ההדחה בחצי מול מכבי?
"כן. כל דבר שאני עושה בחיים, יש בו המון לב ורגש. משחקים חשובים כמו חצי הגמר וכמו ההדחה באירופה, אני לוקח מאוד קשה. אם יש בכי לפעמים זה לא משהו רע, זה בא ממקום טוב. אבל תמיד שיש עוד משחקים ומטרות להשיג".

עד כמה דן איינבינדר חסר לך בחדר ההלבשה ועל המגרש?
"דן מאוד חסר לי, גם בפן האישי כי הוא חבר קרוב שלי עוד מהנוער. אבל אין מה לעשות, זה הכדורגל וכל אחד עושה את השיקולים שלו ואני מאחל לו שיעלה לצ'מפיונס כי זה טוב לכדורגל הישראלי. שיהיה לו גם בהצלחה, לא מולנו כמובן. גם דן וגם חסוס רואדה היו מאוד חשובים, אבל זה הכדורגל. בכל קבוצה יש שינויים בקיץ אבל החוכמה היא להמשיך הלאה ולהיות קבוצה חזקה".

עידן ורד ודן איינבינדר. "

עידן ורד ודן איינבינדר. "החוכמה היא להמשיך הלאה" (משה אשכנזי)

יש חשש שסגל עבה ייצור בעיות? בעבר כששיחקת בחיפה היה מצב דומה וייתכן שיהיו שחקנים שיקבלו פחות דקות.
"אני דווקא לא חושש. אני חושב שזה יעשה לנו טוב. כל קבוצה חזקה צריכה שיהיה לה עומק ושתהיה תחרות בריאה וזה מוציא טוב מכל שחקן. בשנה שעברה היה לנו סגל קצר וזה פגע בנו, השנה יהיה לנו סגל יותר עמוק וזה מה שיעזור לנו להיות חזקים עד סוף העונה. זה צעד טוב וחשוב שתהיה תחרות בריאה".

מה אתה מצפה מבית"ר בעונה הנוכחית? אתה חושב שהקבוצה יכולה להתמודד על תארים?
"אני חושב שכן. בתחילת שנה כולם אומרים שיש את באר שבע ומכבי ואנחנו נבוא מהמקום השלישי, אז זה לא נכון. אנחנו צריכים ללכת על אליפות, לשאוף לשם. יש פה סגל טוב ואת הקהל הטוב בארץ. היינו שלוש שנים ברצף במקום השלישי אז הגיע הזמן לעשות את הקפיצה הזאת. אם הולכים בכל משחק לנצח אז אנחנו שואפים להיות במקום הראשון. אף אחד לא אמר שזה מה שיקרה אבל אלה השאיפות שלנו".

עידן ורד חוגג את הגול שלו נגד ואשאש ינון פוקס)

עידן ורד חוגג את הגול שלו נגד ואשאש (ינון פוקס)

מה הציפיות שלך מעצמך מבחינת מספרים?
"גם בקריירה בבית"ר וגם בחיפה וגם כשהייתי קצת בחו"ל, אני מסתכל על כל אימון וכל משחק איך אני טוב יותר ומשפיע יותר. בשנה שעברה עשיתי את השנה הכי טובה שלי מבחינת מספרים ואני רוצה שזה יהיה משהו עקבי ורצוף. אני רוצה לעשות עונה יותר טובה אפילו".

שמירה אישית

בקיץ 2015 היו דיבורים על חזרה אפשרית של עידן ורד לבית"ר. השחקן נחת בשדה התעופה שם חיכו לו כ-100 אוהדים עם צעיפים והרימו אותו על הכתפיים. חברו הטוב, שאז עוד שיחק בחוד של מכבי חיפה, איתי שכטר, היה בהלם. ורד סיפר איחל לו להגיע יום אחד לבית"ר. רק שהוא לא דמיין שהם ישתפו פעולה בהתקפה בצהוב ושחור. מעבר לשיתוף הפעולה על המגרש, שכטר וורד מבלים שעות נוספות יחדיו כשהנשים של השניים צמודות אליהם. לפני כשלושה חודשים עידן ורד שינה סטטוס ונישא לבת זוגתו מאי.

אתה חתן יחסית טרי, איך חיי הנישואים עם מאי?
"האמת, שעד שאין ילד אז הכל אותו דבר. זה יותר רשמי כמובן. ברגע שיהיה ילד אז כל החיים משתנים, ככה הבנתי לפחות. היה לנו חודש של כיף, החינה והחתונה וכל המסביב. עוד לא היה לנו זמן לירח דבש כי אחרי האירוע היה לי כבר מחנה אימונים של הנבחרת. אבל מאי לא התבאסה, אם זה בשביל הקריירה. היא קיבלה את זה בהבנה".

עידן ומאי ורד

עידן ומאי ורד (מתוך האינטסגרם של עידן ורד)

אנחנו עוקבים ברשתות החברתיות וזה בולט גם בחדר ההלבשה ועל הדשא, ספר לי על החיבור שלך עם איתי שכטר.
"לפני שנתיים כשאיתי עוד שיחק במכבי חיפה, היינו בקיץ ביחד עם הנשים שלנו במיקונוס. ואז כשבאתי לארץ בדיוק סיימתי חוזה בחיפה והייתה התלבטות בין בית"ר או חו"ל, אז באו לשדה תעופה משהו כמו 100 אוהדי בית"ר עם צעיפים וכו'. איתי היה בהלם אז אמרתי לו שאני מאחל לו יום אחד להיות בבית"ר ירושלים. באותה עונה הוא הגיע בינואר לבית"ר ואני הגעתי אחרי חצי עונה. זה הסתדר לנו טוב כי אנחנו מעבירים הרבה זמן ביחד גם מחוץ לכדורגל. גם על המגרש, אני חושב שהוא החלוץ הכי טוב ששיחקתי איתו. אני נהנה להיות איתו ביחד על אותו מגרש ואני מקווה שהעונה זה יעבוד אפילו יותר טוב".

עידן ורד ואיתי שכטר. "

עידן ורד ואיתי שכטר. "החלוץ הכי טוב ששיחקתי איתו" (משה אשכנזי)

מי שעקב אחרי הקריירה של ורד, יכול להעיד שמדובר בשחקן שעבד קשה מאוד כדי להגיע לאן שהגיע. בגיל צעיר מאוד הכיר ורד את אבי חיון, סקאוט ישראלי שעבד במספר קבוצות מהבונדסליגה. חיון, מאמן אישי שהובא לעידן מהרטה ברלין, הולך צמוד עם ורד לכל מקום וכל נקודה בקריירה.

אתה דוגמא קלאסית למושג עבודה קשה, במיוחד עם תמיכה של אבא שלך שהשקיע בך. מה המסר שלך לילדים שמתחילים לשחק כדורגל ולהורים שלהם?
"עבודה קשה מנצחת כישרון. אם תהיה הכי מוכשר שיש, אבל לא תהיה כל היום סביב הגוף שלך והמקצוע ולא תשקיע הכל, בסופו של דבר אתה תיפול או שלא תגיע רחוק. לי היה מזל שבגיל 13 אבא שלי הביא לי בחור ישראלי בשם אבי חיון שעבד בהרטה ברלין והוא בעצם איתי צמוד עד היום לכל מקום שאני הולך. גם כשהייתי בחו"ל וגם בחיפה. מאז שהייתי ילד בהכח רמת גן ואף אחד לא האמין שאני אגיע לבית"ר, הוא לקח אותי ועשינו דרך ארוכה ביחד. הוא תמיד אמר לי שרק עם עבודה קשה אני אצליח. בגדול המסר שלי הוא התמדה, עבודה קשה ובעיקר ליהנות. ברגע שאתה שמח בכל אימון ובכל משחק, ואתה בא שמח בכל בוקר לעבודה, אתה תהיה טוב בסוף".

יוסי בניון הוא בעיני גדול שחקני ישראל, ביחד עם אלי אוחנה. מי שמאוד אהבתי לראות איך הוא מתאמן וגם היה שחקן ענק זה עידן טל בתקופה שלנו בבית"ר. אפשר לציין גם את שמעון גרשון. הייתה לו קלאסה שכבר אין היום. למדתי מהם הרבה. את ההתנהלות, את המקצוענות, את הגישה לכדורגל

מבחינה מקצועית, מי המאמן שהכי השפיע עליך בקריירה?
"עברתי אצל דיי הרבה מאמנים ומכל אחד לקחתי את הטוב. גם אם היו כאלה שלא אהבתי ולא בנו עליי, אני לא מסתכל על זה ככה, אלא רואה מה אני יכול להוציא הכי טוב בשבילי. היו הרבה מאמנים ואני יכול לציין את אלישע לוי. הייתי בחיפה חמש שנים ורק בשנתיים שלו הייתי שחקן הרכב ודומיננטי. כמובן שעכשיו הוא זימן אותי לנבחרת בפעם הראשונה, אז אני לומד ממנו הרבה ומעריך את זה".

מי השחקן הכי גדול ששיחקת איתו?
"יש כמה. כמובן שיוסי בניון שהוא בעיני גדול שחקני ישראל, ביחד עם אלי אוחנה. מי שמאוד אהבתי לראות איך הוא מתאמן וגם היה שחקן ענק זה עידן טל בתקופה שלנו בבית"ר. אפשר לציין גם את שמעון גרשון. הייתה לו קלאסה שכבר אין היום. למדתי מהם הרבה. את ההתנהלות, את המקצוענות, את הגישה לכדורגל".

עידן ורד עם יוסי בניון. "

עידן ורד עם יוסי בניון. "גדול שחקני ישראל בעיני" (ינון פוקס)

מה הגול הכי זכור שלך?
"יש שלושה. אחד זה במכבי חיפה במוקדמות הצ'מפיונס נגד מאריבור בחוץ. שער חוץ מזווית קשה שהעלה אותנו לפלייאוף ליגת האלופות ונתן הרבה כבוד והרבה כסף למועדון. זה גם שער יפה וגם חשוב. בשנה שעברה היו לי שני שערים חשובים: אחד נגד סנט אטיין בבית, אחד השערים הכי חשובים שהיו לבית"ר בשנים האחרונות, זה גם היה בדיוק כשחזרתי, מול 27,000 איש, זה רגע שלא אשכח בחיים. והיה גם את השער נגד מכבי פתח תקווה ב-1:2 שהעלה אותנו בעצם מהמקום הרביעי למקום השלישי. כל הקריירה רציתי להיות שובר שוויון ולהכריע משחקים. זה אולי לא השער הכי יפה אבל שער חשוב".

מה עידן ורד אוהב לעשות כשהוא לא מתעסק בכדורגל?
"כל היום שלי הוא סביב כדורגל. אני מכור לזה. גם רואה את כל הליגות, כל המשחקים. משחק בסוני, פוטבול מנג'ר בלפטופ. לפעמים אשתי לא יכולה עם זה אבל היא יודעת שאין מה לעשות. חוץ מזה אני אחד שאוהב להיות עם אשתי והחברים, כל הזמן אני מוקף בחברים ובאנשים וכשיש לי חופש וזמן אז אני אוהב את החיים הטובים, חופשה טובה, מסעדה טובה, זה כיף".

עידן ורד בחופשה במיקונוס. "אוהב את החיים הטובים"

עידן ורד בחופשה במיקונוס. "אוהב את החיים הטובים" (מתוך האינסטגרם של עידן ורד)

שמענו שאתה חזק בפיפ"א, זה נכון?
"לפי חצי שנה עשיתי ראיון ואמרתי את זה, ומאז אני מקבל כל יום קרוב ל-50 הודעות בפייסבוק. אני לא הכי טוב, אבל מאוד אוהב ומתחבר לזה".

מסי או רונאלדו?
"מסי. חד משמעית. גם רונאלדו הוא מוכשר על. אבל לפי דעתי מי שלא אוהב את מסי, לא אוהב כדורגל".

אחת ולתמיד, למה קוראים לך איז'י?
"כשהייתי בטורניר בשוודיה, במקום עידן קראו לי עיז'ן. זה היה כשהייתי בן 12 בערך. בסיום הטורניר זכיתי בתואר של שחקן מצטיין, אז הכרוז אמר במקום עידן, איז'י. מאז, אין אחד שקורא לי עידן. מאמנים, משפחה, בית ספר, חברים, כולם. חוץ ממאי, היא מיוחדת.  זה משהו שהולך איתי כל החיים, כינוי שנדבק לי, אני אוהב את זה".

לסיום, מסר לאוהדים?
"אחרי המשחק נגד פלובדיב במושבה, כשכולם קראו לי אחרי שהחמצתי לא מעט, זה משהו שאני אקח איתי עוד הרבה זמן, זה היה מאוד מאוד מרגש. תמשיכו לבוא לכל משחק בארץ, אתם הכוח שלנו. אתכם אנחנו יכולים לנצח כל קבוצה".

עידן ורד לאחר התיקו מול פלובדיב.

עידן ורד לאחר התיקו מול פלובדיב. "התמיכה של הקהל ריגשה אותי" (ינון פוקס)

עידן ורד "נחטף" ע"י האוהדים. עידן ורד לאחר התיקו מול פלובדיב. עידן ורד במדי הכוכב האדום בלגרד מתוך האינסטגרם של עידן ורד עידן ורד חוגג. f38bdf17-49aa-4f09-8d16-f054d5aca7d6 עידן ורד בחופשה במיקונוס. "אוהב את החיים הטובים" עידן ורד עם יוסי בניון. " עידן ורד ואיתי שכטר. " עידן ומאי ורד עידן ורד חוגג את הגול שלו נגד ואשאש ינון פוקס) עידן ורד ודן איינבינדר. " עידן ורד חוגג בקבוצה הקנדית עידן ורד והקהל הסרבי. "