עושים כבוד: חנן אזולאי

עושים כבוד: חנן אזולאי

כתב: hagar


השבוע בפינתנו "עושים כבוד" אנו שמחים לתת את כל הכבוד לסמל ירושלמי ותיק, מקום שני בטבלת ההופעות במדי בית"ר, וקפטן הקבוצה שזכה עם הקבוצה בלא פחות מחמישה גביעי מדינה ואליפות אחת. תעשו המון כבוד למספר 10 – חנן אזולאי

מאת רועי נעים

חנן היה נצר למשפחה עם שושלת ארוכה בביתר. אחיו, חיים, מאיר, עודד ושלמה כיכבו בקבוצה בתקופות השונות, החל משנות ה-60. לחנן הייתה הקריירה הארוכה והמוצלחת ביותר.
הוא הגיע לקבוצה הבוגרת בן 16 בלבד, היישר מקבוצת הנוער, בעידודו של המאמן מישל פורטל. בגיל 24, ולמשך שבע עונות שימש אזולאי כקפטן הקבוצה.
שיחק כמגן, כקשר וכבלם. שחקן מסור שזכה לקחת אליפות וגביעים כקפטן הקבוצה, ובתפקידו זה שירת נאמנה גם את השחקנים עליהם היה אחראי ונלחם על זכויותיהם. חנן היה מנהיג וכבלם אחורי ניצל את קריאת המשחק הטובה שלו, את ההגנה וכיוון את השחקנים קדימה. במשך השנים היה לו תיאום "עיוור" עם שוערו, יוסי מזרחי.

 

IMG_9876

חנן אזולאי במפגש עם הנשיא הרצוג (ארכיון)
חנן כבש 50 שערים במדי בית"ר והוסיף לא מעט בישולים, תוך שהוא מנצל את משחק הראש המשובח שלו. כשחקן מוביל בבית"ר, הזימון לנבחרת הלאומית לא איחר להגיע ואזולאי שיחק בנבחרות ישראל החל מהנוער ועד לבוגרת.
את דרכו בבית"ר סיים בתום עונת 1989/90 עקב פציעה קשה בברך, אך המשיך לתרום תרומה גדולה בעבודתו במחלקת הנוער ובהתאחדות לכדורגל, תוך שהוא לא זונח את אהבתו השנייה – החקלאות.

 

 

IMG_9879

חנן אזולאי בבית וגן (צילום: אתר ONE)
לאחר קריירת המשחק המעוטרת של אזולאי, המשיך כמנהל מקצועי של בית"ר, ומאמן בית"ר (עם הישארות ליגה). בין היתר שימש כמאמן ומנהל מקצועי במכבי תל אביב והפועל באר שבע.
לאחר מכן עבר אזולאי למחלקות הנוער בכדורגל הישראלי והקים את האקדמיה לנוער באשדוד. בימים אלו ממש שוקד אזולאי על פרוייקט מיוחד בבית הספר "סליגסברג" בירושלים. פרוייקט של ילדים מצטיינים בבית"ר ירושלים.

 

אז איפה הם היום?
אתה עוקב אחרי בית"ר של היום? מה דעתך עליה?
"כל הזמן אני עוקב אחרי בית"ר, כי בית"ר זה לא רק אני הייתי שם אלא גם חמשת האחים שלי. כל המשפחה מאוד מחוברת לבית"ר וכל מה שקורה סביב בית"ר מעניין אותנו. בית"ר של היום קבוצה טובה, יש שחקנים טובים. מה שחסר לה זה להיות עקבית ולא בכל שנה להפסיד שחקנים. אם היא תהיה עקבית היא תגיע גבוה".

 

במה שונה בית"ר ירושלים שלך כשחקן לבין בית"ר של היום?
"היחס של הקהל אל הקבוצה, היחס של השחקנים. אז היינו יותר מחוברים לשם ולסמל. תמיד לבית"ר היה את הקהל הכי רועש. למעשה בדור שלי אנחנו בנינו את הקהל הרב של בית"ר, יחד עם אורי מלמיליאן ואלי אוחנה. אנחנו הבאנו את בית"ר להישגים כך שהקהל מאז ועד היום לא מוכן לקבל כשלונות, רוצה רק הישגים. מהתקופה שלי ושל מלמיליאן הקהל לא מוכן לקבל בינוניות".

 

מי השחקן הכי גדול ששיחקת איתו?
"אורי ואלי. קשה להחליט בין שניהם. אורי היה שחקן מיוחד".

IMG_9877

אורי מלמיליאן. "היה שחקן מיוחד" (ארכיון)
מי השחקן הכי גדול שיצא לך לאמן?
"אני מאוד מחזיק מניר ביטון, אימנתי אותו באשדוד. בכל קבוצה שהייתי עלו כל הצעירים. במכבי אני ומוטי איווניר העלנו את מיכה, לוגאסי ודאבור. בבית"ר נהנתי לאמן את אריאל הרוש, אבי ריקן, חן עזריאל. כל החבר'ה הצעירים. הייתי לוקח את מליקסון לכל קבוצה שאני אאמן. אבל הכי הכי מכולם זה אבירם ברוכיאן. ביכולות שלו הוא תואם לאורי".

מה היה רגע השיא שלך בקריירה?
"היו כמה. אם זה האליפות ושלושת הנפות הגביע כקפטן. כל דקה שהייתי על המגרש היא מיוחדת".
בסגל של בית"ר היום, מי השחקן שאתה הכי מתחבר אליו?
"בעיקר שחקנים שאימנתי. דן איינבינדר ודוד קלטינס. אימנתי אותם אז הם מאוד קרובים אליי".

IMG_9878

חנן אזולאי על הקווים כמאמן בית"ר. מתחבר מאוד לאיינבינדר (צילום: אתר ONE)
הזכרת קודם את אורי מלמיליאן, סמל בית"רי נוסף וחבר טוב שלך. שמחת לשמוע שהוא ידליק משואה ביום העצמאות?
"ברור. כל מי שאני מכיר ומקורב אליי והייתי איתו בקשר אני שמח שהוא מקבל כזה תואר".

מה איתך כיום?
"אני גר במושב תומר בבקעת הירדן, ויש לי שם מטע תמרים. בכדורגל אני מנהל מקצועי של מחלקת הנוער של מכבי שעריים. הקימו מחלקה שלמה, גם בוגרים וגם נוער והחזירו את שעריים למפה. גם כשאלונה ברקת הקימה את באר שבע אז הייתי שותף לעלייה שלהם מהלאומית, הייתי העוזר של גיא לוי. אלה פרוייקטים מאוד חשובים".
כמה מילים על המחווה מבית"ר?
"אני חושב שבאמת בית"ר עושה מעשה טוב שהיא מזכירה את שחקני העבר שלה. אלו דברים שתמיד יזכרו לטוב, בכל זאת שחקנים שעבדו למען בית"ר ועשו למען בית"ר ובנו את ההיסטוריה של המועדון".

הטקס לכבודו של חנן אזולאי יתקיים במשחק הבית הקרוב (שבת, 21:00) מול מכבי תל אביב.

IMG_9879 IMG_9878 IMG_9877 IMG_9876 IMG_9873