מלך ישראל: אחד על אחד עם דוד קלטינס

מלך ישראל: אחד על אחד עם דוד קלטינס

כתב: hagar


ישבנו לשיחה קצרה עם שחקן הבית שלנו, שפרץ לתודעה לפני כשנתיים וכבר הספיק להיות בורג חשוב בסגל הקבוצה ולקבל מקום בהרכב הפותח של נבחרת ישראל. חולה על פיפ"א ומחכה לשחק מול עידן ורד, מעריץ את איתי שכטר, הביקור הראשון שלו בטדי אי שם בגיל 7 והבחירה בכדורגל על פני לימודים. בקטנה עם דוד קלטינס


מאת רועי נעים


ב-26 לאוקטובר 2015 עלה לכר הדשא באצטדיון בלומפילד ילד אלמוני עם הספרה 3 על גב חולצתו השחורה-צהובה. הוא בישל גול אחד מתוך ארבעת השערים של הקבוצה ואם לא השלושער של ניקיטה רוקאביצה, הוא היה מצטיין המשחק. לבחור הזה, ניחשתם נכון, קוראים דוד קלטינס. את צעדיו הראשונים בכדורגל הוא עשה במדי קבוצות הילדים והנוער של בית"ר וכשעלה לבוגרים לקח את ההזדמנות בשתי ידיים ורגליים. את עונת 2015/16 סיים כתגלית העונה וכמלך החטיפות של הליגה עם ממוצע של 9.4 חטיפות למשחק. אבל יותר מכל יזכרו לו את הפצצה ששחרר לרשת של ראיקוביץ' ב-2:2 בטדי מול מכבי תל אביב. קבלו את דוד המלך קלטינס

דוד קלטינס בפעולה (ינון פוקס)

דוד קלטינס בפעולה (ינון פוקס)

איך זה מרגיש להיות שחקן צעיר בקבוצה ותוך שנה שנתיים להיות מהמובילים?
"האמת שזה הזוי, עד עכשיו לפעמים אני חושב על סיטואציות שהיו לי כשהתחלתי להתאמן בבוגרים והייתי שחקן נוער ורק קיוויתי איכשהו להשתלב ולקבל דקות. אז מהר מאוד הפכתי לשחקן משמעותי, זה לא מובן וזה כיך גדול וזכות גדולה".

קיבלת גם תוך כדי זימון לנבחרת.
"כן, זו גם קפיצה. כשהייתי רואה את הנבחרת הבוגרת במשחקים וגם בנבחרת הנוער, הייתי שואל את עצמי "מה הסיכוי שאני אגיע לבוגרת?", הרי יש שם שחקנים שבאים מחו"ל, ליגיונרים וכו', הכל נראה כל כך רחוק ודווקא עכשיו כשאני שם, זה נראה לי הכי רגיל בעולם. גם כשהתחלתי להתאמן בבית"ר וגם בנבחרת, בכל אימון וכל משחק, לא משנה נגד מי אני, אני מרגיש שאני שייך ולא נחות מאף אחד".

מי החבר הכי טוב שלך בחדר ההלבשה?
"סתיו שושן. גם שון גולדברג שהצטרף, הוא חבר טוב. כשהיינו בנבחרת הנוער תמיד היינו עם סתיו ושון בחדר. אז היינו הרבה ביחד, אז שון גם חבר ממש טוב. בכללי יש אווירה ממש טובה".

דוד קלטינס

דוד קלטינס. "מהר מאוד הפכתי לשחקן משמעותי"

איך התחושות בקבוצה אחרי הטלטלה שהמועדון עבר?
"כלפי חוץ זה נראה הרבה יותר ממה שזה באמת, אנחנו השחקנים שמנו את זה מהר מאוד בצד ומתרכזים כבר במשחק הבא. זה עוד יום בבית"ר ירושלים. המועדון הזה יותר גדול מכל תרחיש שקורה. זה מועדון כל כך חזק שאף שחקן או אף בנאדם לא יותר גדול ממנו. כמו שגיל לבנדה אמר – בית"ר מעל הכל".

פתחנו טוב את העונה, מה הציפיות שלך מעצמך ומהקבוצה?
"קודם כל להמשיך ככה ולהתקדם. להמשיך להאמין בעצמנו. מבחינתי, אני מצפה מעצמי לעשות את קפיצת המדרגה. להשתפר ולקבל קצת יותר ביטחון, וגם להשתלב בנבחרת ולקבל עוד דקות ולרשום עוד הופעות".

מה דוד קלטינס אוהב לעשות מחוץ לכדורגל?
"אוהב טבע, אוהב מעיינות, אוהב את הים. אוהב גם טכנולוגיה ולשחק בפיפ"א, בסוני ובמחשב. אוהב גם לשבת עם חברים ולצאת איתם. וכמובן להיות עם החברה".

DSC_0030

דוד קלטינס. "בית"ר מעל הכל" (ינון פוקס)

אם כבר פיפ"א, שמענו שעידן ורד הוא טופ 10 בארץ, לפחות ככה הוא טוען. אתה רוצה להזמין אותו לדו קרב?
"יוצא לי לשחק הרבה, אבל פחות עם חבר'ה מהקבוצה. תן לי קצת להתאמן על פיפ"א 2018 ואחרי זה אני אזמין אותו למשחק"

איך אתה חווה את הקהל של בית"ר מהצד שלך כשחקן בית?
"זה מדהים. אני יכול להגיד שבגיל 7 או 8 הגעתי למשחק של בית"ר עם אבא שלי, זה היה נגד מכבי חיפה. ראיתי את הקהל ולא הבנתי איך ולמה כל כך הרבה אנשים באים למגרש, יוצאים מהבית, עוזבים הכל ומעודדים ככה בטירוף. אז ממש התלהבתי מזה והתחלתי ללכת למשחקים. כשחקן, אתה פתאום מבין כמה זה כיף ואיזו זכות גדולה זה להיות במועדון הזה, ליהנות מהקהל הזה, לקבל את האנרגיות שלו ולראות איך אנשים מוותרים על הכל, עוזבים את המשפחות ונוסעים איתנו לבולגריה. באמת, עושים הכל בשביל המועדון ואין ספק שמרגישים את זה על המגרש. אין לי ספק שאם אנחנו רוצים לעשות עונה טובה ולהמשיך ככה, אז הקהל הוא חלק בלתי נפרד מאיתנו והמטרה היא באמת להביא כמה שיותר אוהדים לכל משחק".

הקהל הבית"רי בפעולה

הקהל הבית"רי בפעולה. "חלק בלתי נפרד" (עודד קרני, מנהלת הליגות לכדורגל)

ספר לנו משהו שאנחנו לא יודעים עליך.
"יש לי שם אמצעי, קוראים לי דוד יאיר קלטינס. כשהייתי קטן הייתה לי צהבת, אולי בגלל זה אני בבית"ר. וכדי לטפל בזה יש איזשהו טיפול שהאירו עליי או משהו כזה. אימא שלי התייעצה עם רב והיא אמרה אם עכשיו מאירים עליו אז כשהוא יהיה גדול הוא יאיר. אז ככה נבחר השם דוד יאיר".

אתה קצת שונה בנוף של שחקני הכדורגל, וקשה להתעלם מזה. אתה מרגיש את זה גם או שזה רק מה שאומרים עליך?
"אני מרגיש את זה. וגם אם לא, אז כל השנים תמיד אומרים לי את זה. אם זה שחקנים שאיתי בקבוצה, או מורים בבית הספר. כל בנאדם אומר לי את זה שאני לא הכדורגלן הטיפוסי ושואלים איך הגעתי לעולם הזה בכלל. והגעתי לקבוצה הכי עממית והכי מייצגת את עולם הכדורגל, אז זה אנטיתזה אליי. עד שהגעתי לבוגרים, גם אימא שלי לא הבינה למה אני עושה את זה ולמה אני מוותר על ללכת ללמוד משהו, כי הייתה לי בגרות טובה והיא יכלה להיות הרבה יותר טובה אם לא הייתי בכדורגל. גם בצבא, יש לי קב"א 56 ודפ"ר 90, וקיבלתי זימונים והכל אבל לא הלכתי לשום דבר כי הייתי נעול על זה שאני רוצה להיות כדורגלן".

דוד קלטינס. ארנון בוסאני)

דוד קלטינס. לא כדורגלן טיפוסי (ארנון בוסאני)

והיום שאתה כדורגלן מצליח, אתה חושב שזאת ההחלטה הנכונה או שאתה מצטער שלא הלכת לתחום האקדמיה?
"אין לי ספק שעשיתי את הבחירה הנכונה, ואני שלם לגמרי עם הצעד שעשיתי. אבל שוב, אני יודע שיכולתי להצליח בהרבה תחומים, אני מכיר את עצמי. אבל טוב לי באמת, זה היה החלום שלי מגיל מאוד צעיר ואני ויתרתי על המון דברים בשבילו. אם זה בבית הספר, טיולים שנתיים, יציאות עם חברים, דברים הכי קטנים אבל הם משמעותיים. ותמיד הייתי מוכן וכיוונתי לזה, וכשאתה מגיע לאן שאתה רוצה להגיע, זה הכי גדול שיש. אני מאמין שאני אתחיל ללמוד מתישהו".

חוץ מבית"ר ירושלים, מי הקבוצה האהודה עליך?
"ארסנל. אני עוקב אחריהם. לא יצא לי לצערי להיות באף משחק שלהם".

מי המודל לחיקוי שלך?
"לפי הסגנון משחק ובגלל ההתקדמות שלו, אז אנגולו קאנטה מצ'לסי. פעם זה היה ראמזי מארסנל, אבל לאחרונה ירד לי ממנו. קאנטה מזכיר אותי בסגנון משחק, הוא אמנם יותר ממני בכל פרמטר, אבל גם כן רץ המון, עובד, עושה עבודה שחורה וזוכה להערכה. להיות שחקן השנה בפרמיירליג בתפקיד הזה, זה לא מובן מאליו בכלל".

אנגולו קאנטה. מודל לחיקוי

אנגולו קאנטה. מודל לחיקוי

אפרופו ה"תפקיד הזה", מפריע לך שקורה הרבה שאתה לא בתפקיד הזה?
"כבנאדם פחות מפריע, אנשים עושים מזה הרבה רעש. אבל יכול להיות שזה מפריע להתקדמות שלי, אז אולי עדיף שאני אתמקד בלהיות קשר אחורי. אבל שוב, אני מבין את החשיבות של זה ואני מבין כמה זה יכול לעזור לקבוצה שיש שחקן שיכול לעבור בין תפקידים בנסיבות מסוימות. נגד מכבי פ"ת ראו את זה טוב כשהורחק לנו שחקן ובמקום לעשות חילוף בדקה ה-20 אז הזיזו אותי וזה באמת יתרון".

מסי או רונאלדו?
"מסי, בפער. מי שלא אומר מסי כנראה שלא מבין כדורגל. אין מקום להשוואה לדעתי".

אם היית מאמן, איזה שחקן מהקבוצה היית לוקח איתך לקבוצה?
"איתי שכטר. מעבר לזה שהוא שחקן מצוין, גם בגילו המופלג, זה לא ייאמן איזה משמעותי הוא לחדר ההלבשה. סטנדאפ מהלך. אני יכול לספר למשל שבנבחרת, בהתחלה הרי הוא לא זומן, ואז כשמונאס דבור נפצע אז שכטר החליף אותו. ביום הראשון היה שקט, הייתה אווירה רגילה כי ככה זה בנבחרת, אין יותר מידי התערבבויות, בדרך כלל זה חבורות בהתחלה. בשנייה שאיתי הגיע, קודם כל כולם שלחו לו הודעות ושמחו שהוא מגיע, וישר אתה מרגיש במפגש הקרוב ובארוחות איך כולם סביבו והוא מספר סיפורים ומצחיק את כולם ומכבד את כולם. הוא משמעותי מאוד".

איתי שכטר וז'אורז'יניו חוגגים (רדאד ג'בארה, ONE)

איתי שכטר חוגג. "סטנדאפ מהלך" (רדאד ג'בארה, ONE)

יש לך אמונות תפלות לפני משחק?
"מביא כישרון ואימא מרוקאית שתומכת. אם אני לא מבקיע אז אני מנסה לבעוט מרחוק ואז זה עובד".

לסיום, מסר לקהל?
"כמו שאמרתי, אם הם באמת רוצים שנלך רחוק אנחנו – צריכים אותם בכל מגרש ובכל מקום. אין לי ספק שהם יעשו את זה, ואנחנו כמובן נעשה הכל כדי להחזיר להם על המגרש".

DSC_0030 3b4f6248-f915-4cc8-be4a-4b5065a131bc דוד קלטינס. ארנון בוסאני) אנגולו קאנטה. מודל לחיקוי אנגולו קאנטה דוד קלטינס דוד קלטינס בפעולה (ינון פוקס)