מועדון פורץ הדרך במגן הכבוד: על מה ולמה?

מועדון פורץ הדרך במגן הכבוד: על מה ולמה?

כתב: hagar


לפני כשבוע זכה המועדון בתואר פורץ הדרך במגן הכבוד לעונת 2016/17.
חשבנו להציג בפניכם את הפעילות הקהילתית-חברתית של המועדון בשנה החולפת.
החל מהלוחמה הבלתי מתפשרת בגזענות והאלימות, דרך עזרה לקהילה ועד
פעילויות משותפות עם עמותות למשפחות נזקקות וציבור בעלי המוגבלויות בישראל


מאת רועי נעים


בבואנו לשבת ולכתוב את סיכום הפרויקט המבורך "מגן הכבוד", מצאנו את עצמנו בתוך המועדון מבינים
כי מדובר כאן בפריצת דרך של ממש. אמנם פרויקט "מגן הכבוד" מראה עשייה מוחלטת של מועדון
בשיתוף עם הקהילה, פעולות אופרטיביות לטובת מיגור האלימות והגזענות מקרבו. אך אצלנו, במועדון
הכדורגל בית"ר ירושלים, יש ניצול מצב לטובת העניין ואת העניין לטובת החצנת הפעולות בהן נקט ועדיין
נוקט כמדיניות מוצהרת. ידענו כי עליית המדרגה בהבעת הדעות הנחרצות מפי הבעלים, מר אלי
טביב בפרט והמועדון בכלל, עלולה לגבות מחיר אישי, אך אין פשרה ואין דרך אחרת אם
האמת של המועדון היא אכן "אפשר גם אחרת"

DSC_0061

המועדון משתף פעולה עם עיריית ירושלים ונותן מסגרת חובבנית לילדים ממצב סוציואקונומי נמוך ומפעיל ילדים אלה במשחקים על מנת שיחלקו חומר כתוב לאוהדים כנגד תופעת האלימות והגזענות. במקרה הזה לוקחים ילדים שהם פוטנציאלים להיגרר לתופעה והופכים אותם למנהיגים חיוביים.

לאחר מספר עונות בהן ההסלוגן שמלווה את המועדון הוא "לא לגזענות, די לאלימות", הוחלט העונה במועדון להתמקד בדרך חדשה הפונה לצידו החיובי של המתרס, תחת הסיסמא "אפשר גם אחרת". משפט אשר אשר מכיל בתוכו את ערכי המועדון, את כללי ההתנהגות, את השינוי המיוחל ואת עתידו של המועדון. זה מספר שנים שמועדון הכדורגל "זכה" בתואר המפוקפק של האלים והגזען במדינה. התדמית ההרסנית שדבקה במועדון בגלל קומץ אוהדים אלים שמושך אליו את כל תשומת הלב של התקשורת, של אוהדי הקבוצה ואוהדי הכדורגל בכלל, מאיימת על המשך קיומו של המועדון. עובדה זו חייב את המועדון לפעול בכל דרך אפשרית להוכיח שאפשר גם אחרת.

הקמפיין אשר ליווה את הקבוצה לאורך העונה. אפשר גם אחרת

הקמפיין אשר ליווה את הקבוצה לאורך העונה. אפשר גם אחרת

עם ההחלטה לשנות לכיוון חיובי של מה כן צריך להיות במקום מה לא צריך להיות ביציעים, הקליט המועדון סרטון קצר בהשתתפות שחקני הקבוצה ומספר אנשי צוות ואוהדים. סרטון המעביר את המסר כי ניתן להגיע למגרשים מאהבה לקבוצה ולא משנאה ליריב. בסרטון צפו מעל ל-100,000 אנשים ברשתות השונות. בנוסף חולקו עשרות אלפי פליירים לאוהדים במשחקי הבית, הקוראים להימנע מכל גילוי אלימות וגזענות ביציעים. מהלכים אלו התקבלו באהדה רבה בקרב הקהל השפוי והטוב של בית"ר, אשר תמכו באופן גורף במסר.

צעד נוסף ומשמעותי אותו נקט הבעלים אלי טביב, הוא שיטת שלושת השלבים במידה ויישמעו שירים בעלי נופך גזעני ביציעי הקבוצה. למעשה, זוהי פריצת דרך לכשעצמה כאשר מעולם בכדורגל הישראלי לא התבצע מהלך שכזה. הצעד הברור וההגיוני של מר טביב התקבל בסיקור תקשורתי נרחב ובתמיכה גורפת של שאר קבוצות הליגה.

בנוסף, נקט המועדון ביד קשה עם מתפרעים ביציעים שעברו על כללי ההתנהגות באצטדיון. בראשותו של קצין הביטחון הראשי של הקבוצה, מר עמוס מאיר, ובשיתוף פעולה עם משטרת ישראל, הוחרמו מספר של אמצעי פירוטכניקה והורחקו מהיציעים מספר אוהדים פורעים. כמו כן הוחרמו מנויים לאוהדים שהפרו את הכללים המתבקשים.

בית"ר למען הקהילה

לצד נהלי הבטיחות וכללי ההתנהגות במשחקי הקבוצה, במועדון רואים ערך עליון בנושא התרומה לקהילה. בשיתוף פעולה עם עמותת "ערכים בספורט" ביצע המועדון פעילויות התנדבותיות לגמרי עבור מספר עמותות בישראל. פייר? אנחנו התרגשנו יותר.

כמידי שנה אוסף המועדון סלי מזון בשיתוף פעולה מדהים עם עמותת "פתחון לב" ומחלק למשפחות נזקקות ברחבי העיר ירושלים.

הקמפיין אותו הוביל המועדון עם עמותת "פתחון לב"

הקמפיין אותו הוביל המועדון עם עמותת "פתחון לב"

במהלך השנה נוצר קשר מיוחד בין המועדון לבין עמותת "בית הגלגלים", עמותה המסייעת לציבור בעלי המוגבלויות בישראל, בייחוד ילדים ובני נוער. לצערנו, העמותה נקלעה למצב כלכלי קשה בשנה האחרונה והמועדון עשה כל שביכולתו לסייע בגיוס תרומות. מפגש השיא היה כשילדי הבית הירושלמי של בית הגלגלים הגיעו לביקור בבית וגן, הכירו את השחקנים והצטלמו איתם, ולבסוף נעשה מכירת בקבוקי יין אותם ייצרו הילדים, כאשר כל ההכנסות הולכות לתרומה ל"לבית הגלגלים". מיד לאחר מכן פורסמה הפעילות בדף הפייסבוק הרשמי של המועדון ונפתחה האפשרות לאוהדים הרבים לתרום מכספם למען העמותה.

שחקני הקבוצה עם ילדי "בית הגלגלים"

פעילות קהילתית נוספת בה המועדון לקח (וייקח) חלק היא ביקור ילדים בבית החולים "שערי צדק" הסמוך למתחם האימונים בבית וגן בחגים השונים, בעיקר בחג החנוכה וחג הפורים. החיוך של ילד כשהוא רואה את השחקן הנערץ עליו שווה לנו הכל.

ביקור ילדים בבית החולים "שערי צדק"

ביקור ילדים בבית החולים "שערי צדק"

בתחילת העונה חבר המועדון לפרויקט חינוכי בשיתוף עם עיריית ירושלים וערך פעילויות הסברה על בסיס דיאלוג פתוח במספר בתי ספר בעיר ירושלים. הנושא המרכזי במפגשים אלו היה סביב מיגור האלימות ושינוי התדמית סביב המועדון כאלים וגזעני, תוך מתן דגש חינוכי על קבלת השונה. הביקורים והשיחות בבתי הספר הנם חשובים לאין ערוך עבור המועדון, שכן זהו דור האוהדים הבא (והעכשווי) של המועדון, ובכלל הדור הבא של מדינת ישראל. ישנה חשיבות עליונה ומשמעותית למפגשים אלו של בני הנוער בישראל עם השחקנים האהובים עליהם המשמשים להם דמות לחיקוי.

שיתוף פעולה מרגש ומשמעותי נוסף נרשם כאשר עמותת "ויצ"ו ישראל" יצרה קשר עם המועדון ששמח לקחת לקחת חלק בקמפיין לכבוד יום השנה הבינלאומי למאבק באלימות כלפי נשים. בין יתר הפעילות השתתפו מספר שחקני הקבוצה בסרטון שהופק במיוחד לקמפיין הקורא להימנע מאלימות, ובמשחק הבית הצמוד אליו אף הוקרא טקסט הנוגע בדבר מפיו של כרוז הקבוצה.

חשבתם שזה מספיק? לא אצלנו.

המועדון לקח חלק ביום ההוקרה לנפגעי פעולות האיבה כשהשתתף בקמפיין ברשתות החברתיות תחת הסלוגן "צומחים בשביל החיים". זהו ללא ספק אחד הקמפיינים המרגשים בהם לקח המועדון חלק.

ביקור מרגש נוסף בבית וגן היה של חניכי עמותת "שק"ל" בו נפגשו ילדי העמותה עם שחקני הקבוצה ושאלו אותם את כל השאלות העולות על רוחם. היה מרגש, מצחיק ובעיקר מעניין.

בחג הפסח אחרון ביקרו שחקני הקבוצה בבתיהם של ניצולי שואה ברחבי העיר ירושלים מעמותת "חסדי נעמי" והביאו להם סלי מזון לקראת החג.

ומה עם האוהדים?

כמידי שנה עורכת הקבוצה מספר מפגשים עם אוהדי הקבוצה במתחם האימונים בבית וגן. גם בשנה החולפת קיימה הקבוצה את המפגש בחופשת חג החנוכה, כאשר לא פחות מ-250 ילדים הגיעו לבית וגן והצטלמו עם שחקני הקבוצה, לקחו חתימות ורכשו ממוצרי המועדון. בנוסף המועדון נענה למספר רב של בקשות פרטיות של "הגשמת חלומות" לילדים בעלי מוגבלויות או כאלו הבאים ממצב סוציו-אקונומי נמוך, שכל חלומם הוא להיפגש עם שחקני הקבוצה. במועדון שמחים כמובן להגשים חלומות. כי אם אפשר אז למה לא?

איתי שכטר מגשים חלום לילד

איתי שכטר מגשים חלום לילד

צעד נוסף לקירוב הקהל הוא קיום פעילויות נושאות פרסים בדף הפייסבוק של המועדון. כאשר בחג החנוכה למשל, נשלחו אלינו לעמוד הרשמי מספר חנוכיות בית"ריות והיפות מביניהן זיכו את הקהל בפרסים שווים במיוחד. החל מהמחזור העשירי פתח המועדון חנות מרצ'נדייז ניידת אשר התמקמה ביציע המערבי בכל משחק בית של הקבוצה ולעתים גם במגרשי חוץ.

בנושאי מכירות הכרטיסים החל המועדון במתן קדימות למנויים במשחקי החוץ ל-48 השעות הראשונות מפתיחת המכירה. זהו צעד חשוב בין המועדון לקהל המעביר מסר של נאמנות והדדיות בין המועדון לאוהדיו.

לסיכום, ניסינו להעביר לכם חלק קטן מהפעילות השנתית של מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, ולהסביר במעט מדוע זכה המועדון בפרס "פורץ הדרך" במגן הכבוד מטעם נשיא המדינה.

המועדון כמובן ימשיך בפעילות המבורכת למיגור האלימות והגזענות, וכן בתרומה לקהילה, ללא קשר לפרסים כאלו ואחרים. השינוי הוא תהליך ארוך ומורכב מאוד, אך בעלי המועדון מר אלי טביב הוכיח מספר רב של פעמים שכשהוא דוגל בדרך מסוימת, הוא הולך בה ללא פשרות.

 

 

הקמפיין אשר ליווה את הקבוצה לאורך העונה. אפשר גם אחרת הקהל הבית"רי (ינון פוקס) איתי שכטר מגשים חלום לילד הקמפיין אותו הוביל המועדון עם עמותת "פתחון לב"